تشکیل زنجیره انسانی در اعتراض به قانون شهروندی هند

اعتراضات به قانون شهروندی هند که از ماه گذشته آغاز شد، همزمان با بزرگداشت روز جمهوری این کشور با تشکیل زنجیره انسانی میلیون نفری به اوج خود رسید.

همزمان با روز اجرایی شدن قانون اساسی هند، زنجیره انسانی به طول ۶۲۰ کیلومتر و و با حضور هفت میلیون نفر از شمال تا جنوب ایالت کرالا در اعتراض به اصلاحات قانون شهروندی این کشور ایجاد شد.

معترضان، این زنجیره انسانی را در اعتراض به قانونی که حقوق اقلیت ها و به ویژه مسلمانان را نادیده گرفته است، تشکیل دادند و خواهان لغو فوری اصلاحات قانون شهروندی هند شدند. معترضان همچنین سوگند یاد کردند که از قانون اساسی هند در مقابل اقدامات مخرب دولت محافظت کنند.

در این زنجیره انسانی پینارای ویجیان وزیر ارشد و کانام راجندران رهبر حزب کمونیست هند نیز حضور داشتند.

سانگیتا موهان، بازیگر هندی در مورد حضور خود در این زنجیره انسانی گفت: من اینجا هستم ،چرا که وظیفه خودم می دانم تا از دیگر شهروندان کشورم که به دلیل تعصب به حاشیه رانده شده اند، حمایت کنم.

گفته می شود تشکیل زنجیره انسانی دیگری به طول ۱۱ كیلومتر در كلكته ایجاد شده است.

تشکیل زنجیره انسانی و گسترش اعتراضات به اصلاحات قانون شهروندی به خارج از هند

همزمان با مردم هند که در شهرهای بزرگی چون دهلی نو، بمبئی و … به خیابان ها آمده و ضمن سردادن شعارهای ضد دولتی خواستار لغو فوری قانونی شدند، شهروندان هندی ساکن آمریکا در ۳۰ شهر این کشور، در روز جمهوری هند به اصلاحات قانون شهروندی اعتراض کردند.

بیش از ۵۰۰ شهروند هندی- در در شهر واشنگتن از مقابل کاخ سفید تا نزدیک سفارت هند اقدام به راهپیمایی کردند.

رئیس شورای مسلمانان هندی-آمریکایی احسان خان در این خصوص می گوید: اعتراضات نه تنها در هند بلکه سرتاسر جهان اتفاق می افتد و این نشان دهنده یک توافق جهانی علیه سیاست های دولت هند است.

بدین ترتیب اصلاحات قانون شهروندی هند تاکنون تعداد زیادی از مردم هند را داخل و خارج از کشور به خیابان ها کشانده است. چراکه معترضین معتقدند که دریافت تابعیت هندی به شرط مسلمان نبودن مخالف قانون اساسی کشور و به نوعی تبعیض علیه مسلمانان می باشد.

با این حال مقامات دولتی هند اعلام کرد که با وجود اعتراضات، اصلاحات قانون شهروندی لغو نخواهند شد.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.