اثرات جبران ناپذیر شورش های مرگبار دهلی بر روحیه مسلمانان هند

شدت خشونت در شورش های مرگبار دهلی به حدی بود که علاوه بر کشتار تعداد زیادی از مسلمانان، اثرات مخربی نیز بر روحیه بازماندگان داشت.

برخی از زنان مسلمان پس از مشاهده شورش های مرگبار دهلی دیگر تمایلی به بازگشت به خانه ندارند.

هازرا بیگوم یکی از شاهدان بدترین شورش های فرقه ای دهلی در دهه گذشته می گوید: من شاهد مردانی بودم که شعارهای مذهبی هندو را سر می دادند و مسلمانانان را با چماق می زدند و اموال آنان را به آتش می کشیدند. از آن زمان تا کنون من در ترس زندگی کرده ام.

شاید به همین علت باشد که حتی ده روز پس از شورش های مرگبار دهلی هنوز هم هازرا بیگوم در بین 1000 نفر در یک اردوگاه امدادرسانی کثیف زندگی می کند و از بازگشت به خانه خود نگران است.

اردوگاه های موقتی محل زندگی مسلمانان آسیب دیده در جریان شورش های مرگبار دهلی

بیگوم در بخشی از خاطرات خود می گوید: من اکنون نمی توانم به كسی اعتماد كنم. من هرگز فراموش نخواهم کرد که چگونه این مردان با کلاه ایمنی پوشیده و شعار جی شری رام وارد خانه های ما شدند و فریاد می زدند: مسلمانان را بکشید. به هیچ کدام از آن ها رحم نکنید.

وی حتی در مورد احیای مجدد مناطق مختلط هندو-مسلمان که خشونت در آن رخ داده است شک دارد. او و هزران مسلمان دیگر در حال حاضر روزهای خود را در اردوگاه های موقتی در منطقه مصطفی آباد پایتخت هند كه مرکز آن ناآرامی ها بود می گذراند.

طبق لیست های بیمارستان، حداقل 50 نفر در 24 و 25 فوریه شورش های مرگبار دهلی جان خود را از دست دادند که بیش از دو سوم آنها از اقلیت مسلمان 200 میلیون نفری هند بودند. یک پلیس نیز کشته شد.

منتقدین، نخست وزیر نارندرا مودی و حزب حاکم ناسیونالیستی هندو را به خاطر برانگیختن دشمنی بین جوامعی که برای ده ها سال با هم زندگی می کردند، مقصر می دانند.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.