حمله نیروهای ارمنستان به مواضع جمهوری آذربایجان در شهر مرزی تووز

جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ۳۰ سال پیش بر سر منطقه قره باغ اختلاف و درگیری دارند که در روزهای اخیر نقض آتش بس با حمله نیروهای ارمنستان باعث تنش در این منطقه شده است.

براساس گزارشات، حمله نیروهای ارمنستان در 12 جولای به مواضع جمهوری آذربایجان در منطقه مرزی تووز صورت گرفت و در این اقدام، روستاهای آغدام، دوندار قوشچو و وحیدلی مورد هدف حملات سنگین خمپاره ‌ای قرار گرفتند.

البته حمله نیروهای ارمنستان با پاسخ متقابل ارتش آذربایجان مواجه گردید به نحوی که نیروی های ارمنستان مجبور به عقب نشینی شدند.

محکومیت حمله نیروهای ارمنستان از سوی وزارت دفاع آذربایجان

در بیانیه وزارت دفاع آذربایجان در مورد حمله نیروهای ارمنستان گفته شده است که دو نیروی نظامی این کشور کشته شده و پنج نفر نیز زخمی شده‌اند. به علاوه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان طی بیانیه‌ای اعلام کرد بر اثر شلیک توپ از سوی ارتش ارمنستان به روستای آغدام در شهر مرزی تووز، یک غیرنظامی جان خود را از دست داد.

از سوی دیگر منابع وزارت دفاع آذربایجان مدعی تلفات سنگین در میان نیروهای ارمنی شدند. در حالی که ارمنستان می‌گوید دو نفر از نیروهایش کشته شده‌ اند.

گفتنی است بحران قره ‌باغ در سال ۱۹۸۸ آغاز شد و پس از فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ همچنان ادامه یافت. حدود ۲۰ درصد از اراضی جمهوری آذربایجان به تصرف ارمنستان درآمده است. در سال ۱۹۹۴ به کمک گروه مینسک (آمریکا، روسیه و فرانسه) توافقنامه آتش ‌بس میان آذربایجان و ارمنستان به امضا رسید. اما این آتش بس بسیار شکننده می باشد. به نحوی که تاکنون ارمنستان چندین بار قوانین این آتش بس را نقش کرده است که نتیجه آن، بیش از 30 هزار قربانی می باشد.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.