هفتاد و سومین جشن روز استقلال پاکستان در سفارت پاکستان در تهران برگزار شد

پاکستانیهای مقیم تهران طی مراسمی در سفارت پاکستان در تهران با اهتزار درآوردن پرچم خود سالروز استقلال پاکستان از هند را جشن گرفتند.

به گزارش خبرنگار مهر، امروز مصادف با ۱۴ آگوست جشن بزرگداشت هفتاد و دومین سالگرد استقلال پاکستان از هند در اقامتگاه سفیر پاکستان در تهران برگزار شد.
در این مراسم که با حضور کاردار سفارت پاکستان در تهران برگزار شد، خانواده های پاکستانی مقیم تهران حضور داشتند و پیام تبریک رئیس جمهور و نخست وزیر پاکستان به مناسبت سالروز استقلال پاکستان قرائت شد.
گفتنی است که ۱۴ و ۱۵ آگوست ۱۹۴۷ سالگرد جدایی دو کشور هند و پاکستان است و این دو کشور هر سال در این تاریخ طی مراسمی با نام «روز آزادی» این استقلال را جشن می گیرند.

 بیست و سوم مارس سال ۱۹۴۰ میلادی مسلمانان شبه قاره هند در یک قطعنامه رسمی، عزم قاطع خود را برای دست یافتن به وطنی جداگانه که بتوانند در آن طبق ارزش‌ها، فرهنگ و سنت‌های خود زندگی کنند اعلام کردند.

مسلمانان شبه قاره به رهبری «محمد علی جناح» قائد اعظم و بنیانگذار نظریه جنبش آزادی مسلمانان در این کشور، به مدت ۷ سال با اتحاد و جدیت برای تشکیل کشوری مستقل تلاش کردند و سرانجام در روز ۱۴ آگوست سال ۱۹۴۷ تلاش‌های آنان به ثمر نشست و کشوری به نام پاکستان تشکیل شد.
برای اولین بار «علامه اقبال لاهوری» شاعر معروف و پر آوازه موضوع تشکیل کشوری مستقل برای مسلمانان را مطرح کرد و محمد علی جناح با پیروی از این نظریه جنبش آزادی بخش مسلمانان را پایه‌گذاری نمود.
خدمات اندیشمندانی همچون «سرسید احمد خان»، «شاه‌ولی‌الله» و «سید اسماعیل شهید» و بسیاری دیگر از مسلمانان مخلص راه را برای تشکیل پاکستان هموار کرده و در سرعت بخشیدن به انقلاب مسلمانان تأثیر زیادی داشت.
نام پاکستان به معنی کشوری است که از وجود کفار پاک می‌باشد که در ۱۴ اگوست ۱۹۴۷ این نام برای نخستین بار بر روی نقشه جهان ظاهر شد.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.