عضویت دولت هند در شورای امنیت سازمان ملل متحد و وضعیت انزوا دیپلماتیک در منطقه

وزیر امور خارجه شاه محمود قریشی درباره عضویت دولت هند در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت دولت هند در پی بیماریه همه گیر کوئید 19 با انزوا دیپلماتیک و ورشکستگی روبرو است.

در بیانیه سیاسی شاه محمود قریشی در مجلس سنا تاکید کرد دولت هند روابط خود را با همه كشورهای منطقه از جمله چین و نپال كاهش داده است.

وی افزود: هند در شرایط فعلی می تواند به یک عملیات تورریستی کاذب علیه پاکستان متوسل شود. با این حال، او هشدار داد كه پاکستان بلافاصله و به طور مناسب به هرگونه تجاوز پاسخ خواهد داد. چراکه تمام ملت پاکستان برای حفظ امنیت، حاکمیت و عزت کشور متحد هستند.

واکنش دولت پاکستان به خبر عضویت دولت هند در شورای امنیت سازمان ملل متحد

روز چهارشنبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد چهار کشور هند، نروژ، مکزیک و ایرلند را به عنوان اعضای غیر دائمی در میان 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل انتخاب کردند.

دولت هند از 193 رای 184 رای بدست آورد و این نشان می دهد حتی از طرف 57 عضو سازمان کشورهای اسلامی (IIC) حمایت برای این کشور وجود داشت!

قریشی در این خصوص گفت: پاکستان بر اساس اقدامات غیرقانونی که سال گذشته دولت هند در 5 اگوست در جامو و کشمیر اشغالی انجام داد، علیه عضویت غیر دائم هند رای داد. این مراحل در نقض کامل منشور سازمان ملل و هنجارهای بین المللی بود.

عضویت غیر دائمی در شورای امنیت سازمان ملل هر دو سال به صورت چرخشی است

وزیر امور خارجه گفت پاکستان بر افشای سناریوهای شوم هند در سطح جهانی متمرکز شده است.

وی توضیح داد که روندی برای عضویت غیر دائمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود دارد و خاطرنشان کرد: این عضویت برای مدت دو سال به صورت چرخشی داده می شود.

پاکستان و هند هرکدام هفت بار این کرسی را به دست آورده اند. هند از سال 2013 برای تبدیل شدن به یک عضو دائم شورای امنیت تلاش کرده است.

از سوی دیگر، پاکستان نیز قبلاً فعالیت خود را برای عضویت غیر دائمی شورای امنیت سازمان ملل در سالهای 2025 تا 2026 آغاز كرده است.

عضویت غیر دائمی دولت هند نمی تواند مانع توجه سازمان ملل به مسئله کشمیر شود

وزیر امور خارجه پاکستان همچنین گفت که این عضویت باعث تغییر موضع سازمان ملل در مورد اختلاف کشمیر نمی شود.

سازمان ملل به موضع اصولی خود در مورد کشمیر پابرجاست و آن را یک سرزمین مورد مناقشه می داند و همچنین قطعنامه های متعددی از سوی شورای امنیت در مورد اختلاف طولانی وجود دارد.

شاه محمود قریشی گفت: اگر هند تصور می کند که در سازمان ملل دوستانی دارد و می تواند به آنها تکیه کند باید بداند که ما نیز دوستانی داریم که اجازه نمی دهند هند به اهداف خود در کشمیر برسد.

گفتنی است دولت پاکستان به ایرلند، نروژ و مکزیک برای انتخاب آنها در شورای امنیت سازمان ملل تبریک گفت اما سؤالاتی در مورد اعتبار هندوستان مطرح کرده است و آن را به عنوان کشور دخیل در نقض فاحش حقوق بشر و عدم توجه به قطعنامه های سازمان ملل در مورد اختلاف کشمیر می داند.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.