درگیری هند و چین : 20 سرباز هندی در نبرد لداخ کشته شدند

سالیان متوالی ست که درگیری هند و چین بر سر اختلافات مرزی ادامه دارد. در آخرین درگیری هند و چین مقامات هندی می گویند حداقل 20 سرباز هندی در مبارزه با نیروهای چینی در یک منطقه مورد مناقشه مرزی هیمالیا کشته شدند.

این حادثه که به دنبال افزایش تنش ها رخ داده است، اولین درگیری هند و چین مرگبار در منطقه مرزی طی حداقل 45 سال می باشد.

ارتش هند در ابتدا گفت كه سه سرباز آن كشته شده اند و افزود كه هر دو طرف تلفاتی متحمل شدند. اما بعداً در روز سه شنبه، مقامات گفتند که تعدادی از سربازان مجروح به دلیل زخمی شدن و وخامت حال، جان خود را از دست داده اند.

گفته می شود آخرین درگیری هند و چین و خشونت بین دو ارتش بالا در هیمالیا بسیار جدی است و

جنگ های چین و هند از زبان دو طرف

اوایل روز سه شنبه، ارتش هند اعلام کرد که سه سرباز آن، از جمله یک افسر، در درگیری در لداخ، در منطقه مورد مناقشه کشمیر جان باختند.

بعداً، دولت هند بیانیه ای منتشر کرد که17 سرباز هندی نیز که در این دیرگیری مجروح شده بودند در روزهای بعد در اثر جراحات وارده جان خود را از دست دادند و مجموع تعداد کشته شدگان به 20 نفر رسید.

چین تلفات جانی را تأیید نکرد، اما هندوستان را به دلیل عبور از مرز به طرف چینی متهم كرد. به نقل از خبرگزاری فرانسه Zhao Lijian سخنگوی وزارت امور خارجه چین اظهار داشت: هند دوشنبه دو بار از مرز عبور کرده بود.

سابقه داستان درگیری هند و چین

حقیقت آن است حدود خط ثابت مرزی بین هند و چین حدود به سختی قبل تشخیص است. وجود رودخانه ها، دریاچه ها و برف به معنای تغییر خط مرزی است. سربازان هر دو طرف -نماینده دو بزرگترین ارتش جهان- در نقاط مختلف با هم رو به رو هستند. به نحوی که گاهی ردیف مرزی بسیار بزرگی از هند و چین دیده می شود.

اما در هفته های اخیر درگیری های پر تنشی در امتداد مرز رخ داده است. هند چین را به ارسال هزاران سرباز به دره گالوان لداخ متهم كرده است و می گوید چین 38 هزار متر مربع از قلمرو را اشغال كرده است. چندین دور مذاکره در سه دهه گذشته نتوانسته است اختلافات مرزی را برطرف کند. دو کشور تاکنون، تنها در یک جنگ در سال 1962، هنگامی که هند با یک شکست تحقیرآمیز روبرو شد، با یدکدیگر جنگیده اند

در ماه می نیز ده‌ها سرباز هندی و چینی در مرز در ایالت شمال شرقی سیکیم درگیری فیزیکی را داشتند.

نتیجه افزایش تنش های بین دو کشور همسایه

دلایل مختلفی برای افزایش تنش در حال حاضر وجود دارد. اما اهداف استراتژیک رقابتی در اصل این اختلاف ها نهفته است و هر دو طرف سعی در محکوم کردن یکدیگر دارند.

نتیجه این اختلافات هرچه باشد، احتمالاً آخرین درگیری هند و چین در این ماه، موج تازه ای از حساسیت ها را به ویژه در هند به وجود می آورد. این سیاست همچنین چالش های بزرگی را در سیاست های خارجی و امنیتی برای نخست وزیر هند نارندرا مودی و دولت وی به همراه خواهد داشت. آن هم در شرایطی که که تعداد موارد ابتلا به Covid-19 هر روز در هند در حال افزایش است و دولت به دنبال به دنبال راهی برای جبران رکود اقتصادی می باشد.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.