شفاف سازی دیپلمات چینی در خصوص تنش های مرزی لداخ و هشدار به هند برای نقض خط کنترل

یک دیپلمات چینی در پاکستان، تنش های مرزی لداخ را با الحاق غیرقانونی جامو و کشمیر اشغال شده توسط هلی نو پیوند داد و به دولت هند در این خصوص هشدار داد.

این دیپلمات چینی اظهار داشتند که مسئله تنش های مرزی لداخ چالشی برای حاکمیت هر دو کشور چین و پاکستان)است.

پس از این توئیت و شفاف سازی دیپلمات چینی در مورد آنچه در خصوص تنش های مرزی لداخ رخ داده است، بسیاری از محافل دیپلماتیک هندوستان متلاطم گردید.

سخنگوی سفارت چین در اسلام آباد Wang Xianfeng در توئیت خود گفت: اقدامات هند برای تغییر یک جانبه وضع موجود در کشمیر و تشدید تنش های منطقه ای، چالشی را برای حق حاکمیت چین و پاکستان به وجود آورده و روابط هند و پاکستان و روابط چین و هند را پیچیده تر کرده است.

تنش های مرزی لداخ یکی از جدی تریت تنش های مرزی در طی این سال ها ست

این توئیت در حالی صورت گرفت که سربازان دو کشور در دره گالوان در منطقه مرتفع لداخ اردوگاه زده اند و یکدیگر را متهم به تجاوز غیرقانونی در مرزهای مورد مناقشه می کنند. چین معتقد است که این قلمرو متعلق به او می باشد و نسبت به ساخت و سازهای هند در این منطقه اعتراض کرده است.

توئیت Wang باعث سردرگمی و وحشت در دهلی نو شد ، زیرا بسیاری بر این باورند که این حاصل تلاش همکاری اسلام آباد و پکن برای تحت فشار قرار دادن دهلی نو می باشد.

پیش از این نیز هنگامی که هند در 5 آگوست سال گذشته موقعیت ویژه اشغال جامو و کشمیر را لغو کرد، وزارت امور خارجه چین دو بیانیه را صادر و به این موضوع انتقاد کرده بود. در یکی از بیانیه ها بر تقسیم ایالت به یک منطقه متحد اشاره . گفته شده بود: چین همواره با دخول هند از قلمرو چین در قلمرو قدرت اجرایی هند در قسمت غربی مرز چین و هند مخالف است.

پس از توئیت Wang، دیپلمات چینی در خصوص تنش های مرزی لداخ ، مقاله ای با عنوان ” هند با اعتماد به نفس مضاعف نابینا شده است” توسط محققین موسسه روابط بین الملل چین منتشر گردید.

این مقاله با این بخش آغاز شد که هند از آگوست گذشته اقدامات مداوم برای تغییر یک جانبه وضع موجود از کشمیر و تشدید تنش های منطقه ای را انجام داده استو

براساس این مقاله، وزیر امور خارجه چین موضع کشور خود در مورد این موضوعات را به همتای هندی خود هنگام بازدید از پکن در سال گذشته اعلام کرده . گفته بود که: اقدامات هند حقوق حاکمیت و منافع چین را به چالش می کشد و توافق برای حفظ صلح و آرامش را در مناطق مرزی بین دو کشور نقض می کند.

گفتنی است منطقه لداخ در ایالت جامو و کشمیر قرار دارد و چین و هند بر سر این منطقه از دهه ۵۰ میلادی اختلاف دارند.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.