مذاکره پاکستان با هند مشروط به احیای وضعیت قبلی کشمیر است

وزیر امور خارجه پاکستان ضمن رد دیپلماسی درب پشتی با هند تاکید کرد که هرگونه گفتگو و مذاکره پاکستان با هند تنها در صورت احیای وضعیت قبلی کشمیر امکان پذیر است.

وزیر خارجه پاکستان با رد گزارش های مربوط به دیپلماسی درب پشت با هند، گفت: اگر دهلی نو تصمیم اوت 2019 را مبنی بر لغو وضعیت خودمختاری ویژه منطقه مورد مناقشه جامو و کشمیر لغو کند، اسلام آباد آماده گفتگو است.

در یک کنفرانس مطبوعاتی در ابوظبی، شاه محمود قریشی گفت: من می خواهم روشن کنم که هیچ دیپلماسی رسمی و کانال پشتی با هند وجود ندارد.

با اشاره به اختلافات زیاد در زمین، دریا و آب بین دو همسایه مسلح هسته ای، قریشی گفت: چه نیازی به دیپلماسی درب پشتی است؟ پای میز بیایید و در مورد مسائل کشمیر، سر کریک و مسائل آب صحبت کنیم.

انکار هرگونه تعامل برنامه ریزی شده در مذاکره پاکستان با هند

اظهارات قریشی چند روز پس از آن صورت گرفت که سفیر امارات متحده عربی در ایالات متحده، تأیید کرد که ابوظبی میان دهلی نو و اسلام آباد میانجی گری می کند تا در جهت مذاکره پاکستان با هند و رسیدن به یک رابطه “سالم و عملکردی” کمک کند.

سفیر امارات متحده عربی در ایالات متحده در یک جلسه مجازی با موسسه Hoover دانشگاه استنفورد گفت که کشورش در آتش بس اخیر در خط کنترل، مرزی که عملاً کشمیر را بین هند و پاکستان تقسیم می کند نقش دارد و این می تواند روابط را به سطح سالم بازگرداند.

در همین حال، سفرهای همزمان وزیران خارجه هند و پاکستان به کشورهای حوزه خلیج فارس گمانه زنی ها در مورد دیدار محرمانه این دو را برانگیخت. با این وجود دو طرف هرگونه تعامل برنامه ریزی شده را انکار کردند.

اصلاح اقدام آگوست 2109 هند: شرط اصلی مذاکره پاکستان با هند

قریشی گفت: “پاکستان هرگز از مذاکرات امتناع نکرده است، اما قبل از اینکه پای میز مذاکره بنشیند، باید به جنایات علیه کشمیری ها خاتمه داده شود. وی و افزود که نمی تواند چشم خود را بر وضعیت کشمیر تحت اشغال هند ببندد و تکرار کرد: اگر هند اقدام آگوست 2019 خود را بررسی کند، ما آماده مذاکرات هستیم.

گفتنی است در تاریخ 5 آگوست 2019 ، دولت هند با لغو ماده 370 و سایر مقررات مربوط به آن در قانون اساسی خود، خودمختاری تنها ایالت اکثریت مسلمان این کشور را لغو کرد. همچنین این سرزمین را به دو منطقه تحت مدیریت فدرال تقسیم نمود.

 

 

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

One thought on “مذاکره پاکستان با هند مشروط به احیای وضعیت قبلی کشمیر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.