سیاست واشنگتن در خصوص کشمیر بدون تغییر است

سخنگوی وزرات خارجه ایالات متحده از دره جامو و کشمیر به عنوان “قلمرو متحد” یاد می کند، اما می گوید سیاست واشنگتن در خصوص کشمیر بدون تغییر است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده در جلسات خبری خود از واژه “سرزمین متحد” استفاده و به جامو و کشمیر تحت اشغال هند اشاره کرد. اما در عین حال تأکید کرد که سیاست واشنگتن در خصوص کشمیر بدون تغییر است.

ایالات متحده به طور مداوم جامو و کشمیر را به عنوان منطقه ای که بین هند و پاکستان مورد مناقشه است، به رسمیت می شناسد و از هر دو خواست تا این مسئله را از طریق گفتگوهای دوجانبه حل کنند.

واشنگتن از نزدیک تحولات جامو و کشمیر را دنبال می کند

همچنین در یک نشست خبری، یک روزنامه نگار از سخنگوی وزرات خارجه ایالات متحده پرسیده شد که آیا آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، اواخر ماه گذشته با همتای هندی خود در سیاست واشنگتن در مورد مسئله کشمیر صحبت کرده است یا خیر

وی پاسخ داد: ما همچنان از نزدیک تحولات جامو و کشمیر را دنبال می کنیم. سیاست واشنگتن در مورد آن تغییری نکرده است. ما از اقدامات برای بازگشت منطقه اتحادیه جامو و کشمیر به حالت عادی اقتصادی و سیاسی مطابق با ارزشهای دموکراتیک هند استقبال می کنیم.

آیا در سیاست واشنگتن ، کشمیر یک منطقه مورد مناقشه است؟

پرایس گفت ایالات متحده روابط مهمی با پاکستان و هند دارد. مقام آمریکایی در توضیح اینکه چرا واشنگتن می خواهد روابط خود را با هر دو کشور حفظ کند، گفت: ما با یک کشور روابط تولیدی و سازنده داریم. این از رابطه ای که با دیگری داریم کم نمی کند. این به قیمت رابطه ای که با دیگری برقرار می کنیم حاصل نمی شود.

وی گفت: ایالت متحده با با هند یک مشارکت جهانی استراتژیک جامع دارد و با پاکستان دارای منافع مشترک مهم در منطقه است. و ما به همکاری نزدیک با مقامات پاکستانی در زمینه منافع مشترک ادامه خواهیم داد.”

پرایس در پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن دیگر کشمیر را یک منطقه مورد مناقشه می داند، گفت: آنچه ما انجام داده ایم این است که ما همچنان از گفتگوی مستقیم هند و پاکستان در مورد کشمیر و سایر موارد نگران کننده پشتیبانی می کنیم. البته سیاست واشنگتن همچنان خواستار کاهش تنش ها در طول خط کنترل (LoC) و بازگشت به آتش بس در سال 2003 می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.