لغو خودمختاری کشمیر و اثرات این اقدام از 5 آگوست 2019 تا کنون

دولت دهلی نو به رهبری مودی در 5 آگوست 2019 به طور غیرقانونی ماده 370 قانون اساسی خود را باطل نمود. این امر منجر به لغو خودمختاری کشمیر و از بین رفتن تمام حقوق اولیه مردم این سرزمین گردید.

 در واقع لغو ماده 370 قانون اساسی هند در 5 آگوست 2019 با هدف ربودن هویت کشمیری ها از طریق تغییر وضعیت اکثریت مسلمان نشین منطقه صورت گرفته است.

پس از این اقدام کل کشمیر اشغالی به یک زندان بزرگ تبدیل شده است. هزاران نفر از رهبران مبارز، فعالان سیاسی و حقوق بشر، روسای مذهبی، روزنامه نگاران، بازرگانان، وکلا و اعضای جامعه مدنی، جوانان و فعالان پس از یا قبل از 5 آگوست 2019 دستگیر شدند. این وضعیت دستگیری های بدون دلیل هنوز هم همچنان و علی رغم مخالفت های بین المللی ادامه دارد.

ابطال ماده 370 قانون اساسی هند  و تبعات آن در لغو خودمختاری کشمیر

براساس اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، به جامو و کشمیر اختیارات ویژه ای در مقایسه با سایر ایالت ‌های هند برای اداره امور داخلی ‌شان داده شده است. به عنوان مثال دولت این منطقه می ‌تواند قانون اساسی و پرچم مخصوص به خود و همچنین اختیارات مستقل داخلی به جز موارد بین‌المللی و دفاعی و ارتباطات را داشته باشد.

طبق قانون 370 غیر کشمیری ها یعنی مردم دیگر مناطق هند حق خرید ملک یا اشتغال به کار را در این منطقه اشغالی نداشتند. این قانون باعث می شد اتباع هندی و غیر مسلمان اقامت ثابت در منطقه اشغالی کشمیر را مدنظر قرار ندهند و تناسب جمعیت (اکثریت مسلمان) در این منطقه حفظ شود. بنابراین با لغو این اصل در واقع دولت هند به خودمختاری ایالت جامو و کشمیر پایان می دهد.

ماه آگوست: ماه محرومیت کشمیری ها و ماهی که کشمیر دیگر کشمیر نام ندارد

به دنبال ابطال ماده 370 قانون اساسی هند، رژیم مودی در راستای هدف اصلی خود یعنی تغییر وضعیت اکثریت مسلمان کشمیر اشغالی گام برداشت. برای این منظور، به هزاران هندی گواهی نامه اقامت داده شده است.

به علاوه هند سرویس های اینترنت را در 5 آگوست 2019 در کشمیر اشغالی به حالت تعلیق درآورد که با هدف عدم آگاهی از هر آنچه در کشمیر اشغالی اتفاق می افتد، صورت گرفته است. حکومت نظامی بی رحمانه و محاصره ارتباطات باعث شده است که زندگی کشمیرها سخت تر شود.

با این حال حتی بدترین حکومت نظامی از 5 آگوست 2019 تاک نتوانسته است احساسات مردم کشمیری را تحت الشعاع قرار دهد و آنها مصمم هستند که برای حفظ حقوق خود از جمله حق تعیین سرنوشت خود همچنان به مباره ادامه دهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.