انتقاد کمیته حفاظت از روزنامه نگاران از سرکوب رسانه‌ها در کشمیر اشغالی

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران (CPJ) از اتحادیه اروپا می‌خواهد که دولت مودی را برای سرکوب رسانه‌ها در کشمیر اشغال شده توسط هند مسئول بداند.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران (CPJ) مستقر در ایالات متحده از اتحادیه اروپا خواسته است که دولت هند به رهبری نارندرا مودی را به دلیل نقض گسترده و شدید آزادی مطبوعات و سرکوب رسانه‌ها در کشمیر اشغال شده توسط هند مسئول بداند.

CPJ از اتحادیه اروپا خواست تا در جریان گفتگوی سالانه حقوق بشر هند و اتحادیه اروپا که در روز جمعه (امروز) برگزار می شود، موارد نقض آزادی مطبوعات را با مقامات هندی مطرح کند.

درخواست CPJ در اتحادیه اروپا برای اعتراض به سرکوب رسانه‌ها در کشمیر اشغالی

نماینده CPJ در اتحادیه اروپا با نام تام گیبسون این گفتگو باید فرصتی برای اتحادیه اروپا باشد تا نقض آزادی مطبوعات را با دولت هند به رهبری حزب هندو بهاراتیا جاناتا (BJP) مطرح کند.

در ادامه گیبسون گفت: از آنجایی که هند به دنبال پنهان کردن سوابق افتضاح آزادی مطبوعات خود است، اتحادیه اروپا باید به صراحت سرکوب شدید روزنامه‌نگاران و سازمان‌های رسانه‌ای را محکوم کند و خواسته‌های واضح  از جمله آزادی روزنامه‌نگاران بازداشت شده خودسرانه را مطرح کند. روزنامه نگاران منتقد در هند و جامو و کشمیر تحت اشغال هند نمی توانند بدون خطر آزار و اذیت، بازداشت، سوء استفاده یا حتی مرگ گزارش دهند، اتحادیه اروپا باید در این خصوص سوال کند.

حمله به روزنامه نگاران در جامو و کشمیر اشغال شده هند

گیبسون به چندین مورد نقض آزادی مطبوعات و حمله به روزنامه نگاران در IIOJK که توسط CPJ مستند شده است اشاره کرد و از اتحادیه اروپا خواست که هند را برای اقدام در مورد آنها تحت فشار قرار دهد.

در این رابطه، نماینده CPJ گفت: استفاده مقامات از قانون ایمنی عمومی در جامو و کشمیر، به عنوان یک قانون بازداشت پیشگیرانه، برای نگه داشتن روزنامه‌نگاران کشمیری، آصف سلطان، فهد شاه، و سجاد گل در پشت میله ها، آن هم پس از صدور قرار وثیقه جداگانه توسط دادگاه از این موارد است.

CPJ به بازداشت پیش از محاکمه Gautam Navlakha ، Anand Teltumbde، Siddique Kappan و Manan Dar تحت قانون ظالمانه فعالیت های غیرقانونی (پیشگیری) ضد تروریستی هند اشاره می

مقامات هندی از اتهامات با انگیزه سیاسی برای زندانی کردن روزنامه نگاران و محکوم کردن روزنامه نگاران منتقد به عنوان مهاجمان به ارزش های سنتی هندو استفاده می کنند.

در ژوئن 2022، پلیس دهلی، محمد زبیر، روزنامه‌نگار مسلمان را که خود، مدافع علیه سخنان نفرت‌انگیز و اطلاعات نادرست بود، به دلیل یک توییت طنز دستگیر کرد. در 12 ژوئیه 2022، پلیس اوتار پرادش، یک تیم تحقیقاتی ویژه (SIT) برای بررسی شش پرونده ثبت شده علیه زبیر در ایالت تشکیل داد.

CPJ خواستار تحقیقات کامل در مورد مرگ پنج روزنامه نگار شد

همچنین CPJ خواستار تحقیقات کامل در مورد مرگ پنج روزنامه نگاری است که در سال 2021 کشته شده اند و خواستار این شد که هر کسی که در این قتل ها دست داشته است، محاکمه شود.

تام گیبسون همچنین گفت: روزنامه‌نگاران از جوامع اقلیت، از جمله مسلمانان، هنگام گزارش دادن درباره تبعیض‌های فرقه‌ای و خشونت، با خطرات خاصی مواجه هستند. تحقیقات ژانویه 2022 توسط The Wire نشان داد که روزنامه نگاران زن و دیگران، قربانی آزار آنلاین از طریق Tek Fog شده اند. برنامه ای که گفته می شود به عنوان یک ابزار تبلیغاتی توسط عوامل وابسته به BJP استفاده می شود.

وی خاطرنشان کرد که سرشماری سالانه زندان ها در سال 2021 نشان می دهد که هفت روزنامه نگار در هند و IIOJK تا 1 دسامبر 2021 بازداشت شده اند و رکورد این کشور برای بیشترین تعداد روزنامه نگاران بازداشت شده حداقل از سال 1992 است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.