هشدار برنده جایزه نوبل اقتصاد درخصوص فروپاشی احتمالی هند

اقتصاددان مشهور نسبت به وضعیت فعلی در هند ابراز نگرانی کرد. آمارتیا سن، برنده جایزه نوبل در این خصوص می‌گوید: هند با «فروپاشی احتمالی به عنوان یک ملت» مواجه است.

آمارتیا کومار سن (انگلیسی: Amartya Kumar Sen ) اقتصاددان هندی و برنده جایزه نوبل اقتصاد، گفت: بزرگترین بحرانی که امروز هند با آن مواجه است «فروپاشی احتمالی به عنوان یک ملت» است.

در مراسم افتتاحیه مرکز تحقیقات آمارتیا در منطقه دریاچه نمک کلکته، آمارتیا کومار سن گفت که مردم باید در جهت حفظ وحدت تلاش کنند و افزود که نباید بر اساس خطوط مذهبی تفرقه ایجاد کرد.

«فکر می‌کنم اگر کسی از من بپرسد که آیا از چیزی می‌ترسم، می‌گویم بله. حالا دلیلی برای ترس وجود دارد. هندوستان تایمز به نقل از او گفت: وضعیت کنونی در کشور باعث ترس شده است.

من می خواهم کشور متحد شود. من نمی‌خواهم در کشوری که از نظر تاریخی لیبرال بود، تقسیم شود. ما باید با هم کار کنیم.

در ادامه، سن گفت: «جهان به خاطر یک شاهزاده مسلمان با اوپانیشادها (متون فلسفی- مذهبی هندوئیسم) آشنا شد. دارا سیخو، پسر شاه جهان، سانسکریت را آموخت و برخی از اوپانیشادها را به فارسی ترجمه کرد.

تاکید برنده جایزه نوبل بر لزوم وحدت همه گروه های مذهبی در هند

سن با تاکید بر اینکه هند نمی تواند تنها متعلق به هندوها یا مسلمانان باشد، بر لزوم متحد ماندن در راستای سنت های کشور تاکید کرد. هند نمی تواند (کشوری) فقط هندوها باشد. باز هم مسلمانان به تنهایی نمی توانند هند را بسازند. همه باید با هم کار کنند.

تحلیلگران بر این باورند که توسل مجلس شورای اسلامی به هندوتوا ساختار اجتماعی جامعه هند را ویران کرده است و در نهایت صلح و امنیت منطقه را تهدید می کند.

این نئواسلام هراسی در هند ناشی از یک حرکت تند و سریع نیست، بلکه بخشی از طرحی مفصل برای دامن زدن به خشونت و احساس دیگری بودن دائمی برای دستیابی به منافع سیاسی است. قربانی این موضوع، سیستم به اصطلاح سکولار در هند و همچنین جمعیت ناهمگونی است که به سمت حاشیه نشینی می رود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.