تلاش پلیس هند برای سرکوب خشم مسلمانان این کشور

پلیس هند برای توقف ناآرامی های ناشی از تحریک احساسات مذهبی مسلمانان در پاسخ به اظهارات ضد اسلام رهبران دولتی، دستگیری ها را افزایش می دهد.

مسلمانان هند در اعتراض به اظهارات ضد اسلامی دو عضو حزب ملی گرای هندو بهاراتیا جاناتا (BJP) به رهبری نارندرا مودی در هفته اخیر به خیابان ها ریخته اند.

اوایل این ماه، BJP سخنگوی خود، نوپور شارما را تعلیق کرد و یک رهبر دیگر به نام نوین کومار جیندال را به دلیل اظهارات تحقیرآمیز آنها در مورد پیامبر (ص) که خشم چندین کشور مسلمان را نیز برانگیخت و باعث چالش دیپلماتیک گسترده برای دولت مودی شد، اخراج کرد.

کشورهایی مانند قطر، عربستان سعودی، امارات، عمان و ایران که شرکای تجاری اصلی هند هستند، از طریق کانال‌های دیپلماتیک اعتراض کردند و از رسانه‌های اجتماعی برای عذرخواهی دولت استفاده کردند.

کشته شدن دو نوجوان در جریان درگیری های پلیس هند با معترضان

درگیری ‌ها بر سر این اظهارات در سراسر کشور ادامه یافت. زیرا برخی از جامعه اقلیت مسلمانان، آن را آخرین نمونه فشار و تحقیر تحت حاکمیت BJP در مورد موضوعاتی از آزادی عبادت گرفته تا پوشیدن روسری حجاب می‌دانند.

هفته گذشته بر اثر حمله پلیس هند به معترضان در شرق شهر رانچی، دو نوجوان کشته شدند. شورش های پراکنده در شمال ایالت اوتار پرادش، پلیس را مجبور به دستگیری بیش از 300 نفر کرد.

در ایالت شرقی بنگال غربی، مقامات قانون اضطراری را به اجرا گذاشتند که تجمعات عمومی در منطقه صنعتی هاوره را تا 16 ژوئن ممنوع کرد. حداقل 70 نفر به اتهام شورش و اخلال در نظم عمومی دستگیر شدند و خدمات اینترنت برای بیش از 48 ساعت پس از آن تعلیق شد.

پس از این موج ناآرامی گسترده، رهبران BJP به چندین عضو ارشد دستور داده اند که هنگام صحبت در مورد مذهب در تریبون های عمومی بسیار محتاط باشند و دولت همچنان به تشدید امنیت عمومی ادامه می دهد.

قطعنامه مجلس پاکستان علیه اقدام دولت هند در محکومیت توهین به پیامبر اکرم (ص)

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.