درگیری در مسجد الاقصی قبل از راهپیمایی پرچم در منطقه مورد مناقشه

پلیس اسرائیل روز یکشنبه با فلسطینی هایی که در داخل مسجد الاقصی اورشلیم بودند، درگیر شد.

 این درگیری در حالی رخ داد که صدها یهودی از محوطه مقدس پیش از راهپیمایی جنجالی ملی گرایان یهودی در شهر قدیمی بازدید کردند. راهپیمایی سالانه اورشلیم، در یادبود واقعه تسخیر شهر قدیمی توسط اسرائیل در جنگ خاورمیانه در سال 1967 برگزار می گردد.

حزب های فلسطینی در این خصوص هشدار داده بودند که رژه اهتزاز پرچم در محله مسلمان نشین شهر می تواند در زمان تنش های شدید، درگیری چند دهه ای آنها با اسرائیلی ها را دوباره شعله ور کند.

حبس تعدادی از مسلمانان توسط پلیس در محوطه ای در مسجد الاقصی

ساعاتی قبل از شروع راهپیمایی، پلیس تعدادی از فلسطینی ها را در داخل در محوطه ای در مسجد الاقصی حبس کرد. زیرا بازدیدکنندگان یهودی برای بازدید روزانه، وارد محوطه شده بودند.

گروه مقاوم حماس، که بر نوار غزه حکومت می کند، ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی را محکوم کرد که نشان می دهد یهودیان بر خلاف قرار، در این مکان نماز خوانده اند. باسم نعیم، یکی از مقامات ارشد حماس به رویترز گفت: «دولت اسرائیل مسئول تمام این سیاست‌های غیرمسئولانه و پیامدهای آن است.»

به علاوه، نخست وزیر Naftali Bennett  با نادیده گرفتن درخواست های برخی از متحدان ائتلاف خود برای بازنگری در مسیر، روز یکشنبه تایید کرد که رژه طبق برنامه پیش می رود.

وی گفت: اهتزاز پرچم اسرائیل در پایتخت اسرائیل کاملا قابل قبول است. از شرکت کنندگان می خواهم که مسئولانه و با عزت مراسم را جشن بگیرند.»

اسرائیل تمام بیت المقدس را پایتخت ابدی و غیرقابل تقسیم خود می بیند، در حالی که فلسطینی ها خواهان بخش شرقی به عنوان پایتخت کشور آینده خود هستند.

فلسطینی ها راهپیمایی یکشنبه را بخشی از یک کارزار گسترده می دانند

فلسطینی ها راهپیمایی یکشنبه را به عنوان نمایش قدرت اسرائیل و بخشی از کارزار گسترده تر برای تقویت حضور یهودیان در سراسر شهر می دانند.

درگیری‌های مکرر بین فلسطینی‌ها و پلیس اسرائیل در ماه مبارک رمضان نیز در ماه آوریل در محوطه الاقصی رخ داد که ناشی از خشم مسلمانان از افزایش تعداد بازدیدکنندگان یهودی در مسجد جامع بود

دو هفته پیش نیز مراسم تشییع جنازه روزنامه‌نگار الجزیره، شیرین ابواکله، که در حمله ارتش رژیم صهیونیستی در کرانه باختری کشته شد، با حمله پلیس به عزاداران و پایین کشیدن پرچم‌های فلسطین، با هرج و مرج مواجه گردید.

گفتنی است مسجد الاقصی سومین مکان مقدس در اسلام می باشد که همچنین توسط یهودیان به عنوان کوه معبد مورد احترام در نظر گرفته می شود.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.