سفر نخست وزیر هند به کشمیر اشغالی پس از سرکوب گسترده در منطقه

نخست وزیر هند اولین مراسم عمومی خود را در جامو و کشمیر تحت اشغال غیرقانونی هند،پس از بیشتر از دو سال اعمال سرکوب امنیتی گسترده مردم توسط دولت دهلی نو در این منطقه، برگزار خواهد کرد.

دولت ناسیونالیست هندو به رهبری نارندرا مودی به دنبال سرکوب گسترده مدت مردم در جامو و کشمیر تحت اشغال غیرقانونی هند و افزایش کنترل بر منطقه با اکثریت مسلمان نشین است.

دولت دهلی نو، استقلال محدود این منطقه را در سال 2019 باطل کرد. زمانی که مقامات هزاران نفر را دستگیر و طولانی ترین قطع اینترنت در جهان را تحمیل کردند. هدف این خفقان، جلوگیری از مخالفت های مردم بومی با این اقدام بودند.

بزگداشت مراسم دموکراسی توسط نخست وزیر هند در نظامی ترین منطقه جهان

کشمیر اشغالی به یکی از نظامی ترین مناطق جهان تبدیل شده است که بیش از نیم میلیون سرباز و شبه نظامی در سراسر منطقه مستقر هستند. اکنون مودی، درصدد برگزاری مراسمی برای بزرگداشت پانچایاتی راج (به یادبود دموکراسی مردمی) در این منطقه نظامی باشد.

نکته جالب ماجرا آن است که مراسم دموکراسی درحالی برگزار می شود که کشمیر اشغالی از سال 2018 حتی محروم از دولت منطقه ای منتخب بوده است! و تنها فرماندار منصوب شده از سوی دهلی نو، در این سرزمین حکمرانی می کند. آخرین وزیر ارشد آن نیز در جریان سرکوب بازداشت و یک سال بعد آزاد شد.

دولت مودی می گوید که تصمیمش برای پایان دادن به قانون نیمه خودمختاری IIOJK با هدف تقویت صلح پایدار و سرمایه گذاری در منطقه اشغالی است. آن هم درست در جایی که ده ها هزار نفر در طول سال ها کشته شده اند!

پس از لغو قانون نیمه خودمختاری منطقه، کشمیر تنها شاهد یک چارچوب امنیتی سفت و سخت بوده اند که اعتراض عمومی را عملاً غیرممکن کرده است. به نحوی که منتقدان می‌گویند زندگی مدنی عملت خفه شده است.

بزرگترین سرکوب در سرزمین اشغالی با بازداشت صدها کشمیری توسط نیروهای هندی

حدود 2300 نفر، عمدتاً سیاستمداران و فعالانی که علیه حکومت هند مبارزه کرده اند، بر اساس قوانین مبهم که به مقامات اجازه می دهد هر کسی را به عنوان تروریست معرفی کنند و دستگیر شده اند.

پلیس ادعا می کند که از زمان اصلاحات اساسی وضعیت IIOJK در سال 2019، خشونت کاهش یافته است. اما آمارها نشان می دهد تقریباً 1000 نفر از جمله سربازان، مبارزان آزادی و غیرنظامیان در این مدت کشته شده اند.

محکومیت اقدامات هند توسط گروه های بین المللی حقوق بشر

خبرنگاران خارجی از بازدید منطقه اشغالی منع شده‌اند و خبرنگاران محلی اغلب توسط پلیس ضدشورش، احضار و در مورد کارشان بازجویی می‌شوند. حتی در ماه‌های اخیر سه نفر بر اساس قوانین بازداشت پیشگیرانه بازداشت شده‌اند.

روزنامه نگاری که برای یک روزنامه هندی کار می کند، به خبرگزاری فرانسه گفت: گزارش از IIOJK اکنون مانند راه رفتن و زندگی مداوم روی لبه تیغ است. این یک فضای بسیار ترسناک است.

ارائه تصویری غم انگیز آزادی مطبوعات در کشمیر اشغالی توسط روزنامه ژاپن تایمز

رویداد یکشنبه اولین حضور رسمی مودی در منطقه اشغالی از زمان سرکوب‌ها خواهد بود، اگرچه او بازدیدهای غیررسمی برای جشن گرفتن مراسم مذهبی هندو با نیروهای مستقر در امتداد خط کنترل که مرز واقعی با پاکستان است، انجام داده است.

گفتنی است تغییرات در قانون اساسی هند از سال 2019 همچنین باعث شده است تا مالکیت زمین، مشاغل و مکان‌های دانشگاهی محلی در IIOJK را برای همه هندی‌ها باز نماید. امتیازاتی که قبلاً برای ساکنان دائمی این قلمرو محفوظ بود. مفسران ادعا می کنند که این اقدام با هدف تقویت یک حوزه انتخابیه هندو در منطقه مورد مناقشه انجام شده است.

 

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.