ارائه تصویری غم انگیز آزادی مطبوعات در کشمیر اشغالی توسط روزنامه ژاپن تایمز

بزرگترین و قدیمی ترین روزنامه ژاپن، تصویری غم انگیز از آزادی مطبوعات در جامو و کشمیر اشغالی را ترسیم می کند.

ژاپن تایمز، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین روزنامه ژاپن به زبان انگلیسی، در آخرین نسخه خود تصویر تیره‌ای از وضعیت روزنامه‌نگاری و آزادی مطبوعات در جامو و کشمیر تحت اشغال غیرقانونی هند را ترسیم کرد.

این روزنامه مقاله‌ای از Suhasini Raj منتشر کرد که در آن نویسنده گفت: دستگیری مکرر روزنامه‌نگار آصف سلطان تحت قوانین مختلف سیاه، نمونه ای است که در آن مقامات هندی از سیستم قانونی برای محدود کردن آزادی بیان و آزار روزنامه‌نگاران در منطقه مورد مناقشه کشمیر به عنوان سلاح استفاده کرده‌اند.

استفاده از سیستم حقوقی برای محدود کردن آزادی مطبوعات در کشمیر اشغالی

مقاله با عنوان “مواجهه با خبرنگاران کشمیر با الگوی نفرت انگیز بازداشت، وثیقه و بازداشت مجدد” منتشر گردید. در این مقاله آمده است: آصف سلطان، روزنامه‌نگار کشمیری پس از نزدیک به چهار سال حبس در زندان، در انتظار محاکمه به اتهام کمک به شبه نظامیان است. هفته گذشته، وثیقه برای آصف سلطان صادر شد و این روزنامه‌نگار کشمیری فکر می‌کرد که سرانجام می‌تواند نزد همسر و دخترش که در هنگام دستگیری وی 6 ماهه بود بازگردد.  اما مقامات هندی او را رها نکردند و اتهامات مشابهی را طبق قانون دیگری وضع کردند و از آن زمان او را به زندان دیگری منتقل کردند.

فعالان حقوق بشر می گویند که پرونده سلطان نمونه ای است که در آن مقامات هندی سیستم حقوقی را برای محدود کردن آزادی بیان و آزار روزنامه نگاران، به ویژه کسانی که در منطقه مورد مناقشه کشمیر هستند، مورد استفاده قرار داده اند.

این مقاله در ادامه می افزاید: برخی از قوانینی استفاده می کنند که به آنان اجازه می دهد تا افراد را برای مدت طولانی، بدون محاکمه در بازداشت نگه دارند و شرایط وثیقه را بسیار دشوار و گاه غیرممکن می کنند.

بازداشت کشمیری‌هایی که هیچ تهدیدی برای خشونت نیستند

در حال حاضر، سلطان تحت قانون سختگیرانه ایمنی عمومی جامو و کشمیر، بدون هیچ گونه اتهام رسمی جنایی و بدون هیچ محاکمه‌ای و بدون امید به وثیقه در بازداشت به سر می‌برد. قانون سختگیرانه ایمنی عمومی یک قانون بازداشت پیشگیرانه است که به مقامات منطقه اجازه می‌دهد یک فرد مظنون را حداکثر تا دو سال در زندان بدون دلیل نگه دارند.

فعالان استدلال می‌کنند که این قانون، حقوق بشر بین‌المللی را نقض می‌کند و حقوقدانان می‌گویند که مقامات هندی از آن برای بازداشت کشمیری‌هایی استفاده کرده‌اند که هیچ تهدیدی برای خشونت نیستند، از جمله روزنامه‌نگاران، دانشجویان و کسانی که دارای نفوذ سیاسی یا اقتصادی قابل توجهی در منطقه هستند.

چرخه دستگیری اولیه و تمدید بدون دلیل بازداشت: پیامی دلخراش برای روزنامه‌نگاران کشمیری

تجربه بازداشت سلطان و تمدید بازداشت بلافاصله پس از اعطای وثیقه یا درست قبل از جلسه- به الگویی تبدیل شده که علیه حداقل دو روزنامه‌نگار کشمیری دیگر که در ماه‌های اخیر دستگیر شده‌اند اعمال شده است.

فهاد شاه، سردبیر یک وب‌سایت خبری با نام کشمیر والا، اولین بار در ماه فوریه دستگیر شد. او از آن زمان تاکنون سه بار بازداشت شده است و مقامات به محض دریافت وثیقه در اتهامات قبلی، اتهامات جدیدی را مطرح کردند.

فعالان به دلایل دولت برای بازداشت شاه اشاره می‌کنند که گزارش‌های گسترده‌ای در مورد کشمیر برای نشریات بین‌المللی منتشر کرده است. این گزارش به‌عنوان مدرکی است که نشان می‌دهد دولت هند تا چه اندازه قانون ایمنی عمومی را برای ساکت کردن روزنامه‌نگاران تفسیر می‌کند.

شاه توسط پلیس به عنوان یک «عنصر ضد ملی تحت پوشش روزنامه‌نگاری» توصیف شد که «به طور مستمر در حال تبلیغ داستان‌هایی علیه منافع و امنیت ملت است».

گزارش ایالات متحده، نقض گسترده حقوق بشر در هند را نشان می دهد

بر اساس گزارش های رسانه های محلی، پلیس می گوید: سجاد گل، یک خبرنگار کارآموز برای کشمیر والا، در 5 ژانویه به دلیل آپلود ویدیویی که از خانواده یک شبه نظامی کشته شده ضبط کرده بود و در آن شعارهایی علیه هند سر می دادند، دستگیر شد. او 10 روز بعد وثیقه گرفت. اما قبل از آزادی، مقامات به او اطلاع دادند که تحت قانون امنیت عمومی در بازداشت باقی خواهد ماند.

یاشرج شارما، که از زمان بازداشت شاه رهبری مجله کشمیر والا را بر عهده داشت، گفت: شیوه دستگیری‌ها و سپس دستگیری مجدد توسط دولت، پیامی دلخراش برای روزنامه‌نگاران ارسال می کند.

گفتنی است بنا بر گفته فعالان حقوق بشر، سرکوب رسانه های کشمیر از سال 2019 تشدید شده است. یعنی زمانی که دولت مودی وضعیت ویژه نیمه خودمختاری منطقه موردمناقشه را لغو و دولت منتخب آن را منحل کرد و منطقه را تحت کنترل مستقیم دولت فدرال قرار داد.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.