انتقاد از هند برای تجدید اسکان خانواده های پاندیتی در سرزمین اشغالی کشمیر

دولت به رهبری نارندرا مودی در حال تجدید اسکان خانواده ‌های پاندیتی کشمیری در جامو و کشمیر تحت اشغال غیرقانونی هند برای تغییر ترکیب مذهبی و جمعیتی سرزمین‌های اشغالی است.

خانواده ‌های پاندیتی در پی نا آرامی های اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 آواره شدند. عموماً اعتقاد بر این است که این مهاجرت توسط دولت سازماندهی شده بود تا بتواند از آن به عنوان دستاویزی برای جلب حمایت داخلی به نفع عملیات نظامی گسترده برای سرکوب جنبش آزادی استفاده کند.

اکنون، دولت هند تمام انرژی و منابع خود را برای تسخیر کشمیر به کار می گیرد، اما کشمیری ها همچنان مقاوم اند.

طبق آمار رسمی، حدود 3800 خانواده پاندیتی کشمیری در حال حاضر مجدد اسکان یافته اتد. در حالی که حدود 44000 خانواده بیش از 171 دلار در ماه دریافت می کنند. همچنین حدود 6000 شغل به آنها پیشنهاد شد که از این تعداد 3800 فرصت شغلی در حال حاضر پر شده است..

برخلاف پیشنهادهای سودآوری که به خانواده ‌های پاندیتی داده می شود، به خانواده های مسلمان آواره شورش های گجرات کمک هزینه ای 6.6 دلاری داده شد و مدت کوتاهی پس از آن نیز متوقف شد و اردوگاه های آنها به اجبار تعطیل شد.

ایجاد اختلاف میان مسلمانان و هندوها توسط دولت هند

در 2 جولای 1984، جنرال موتورز شاه، که از حمایت ایندیرا گاندی برخوردار بود، جایگزین برادر همسرش فاروق عبدالله شد و پس از برکناری عبدالله، به عنوان “کودتای سیاسی”، وزیر جامو و کشمیر شد. در سال 1986، اقدام شاه برای ساخت مسجد در محوطه یک معبد باستانی باعث درگیری هندو و مسلمانان شد.

پس از آن، در Vanpoh، Lukbhavan، Anantnag، Salar و Fatehpur، گروهی اوباش اموال و معابد هندوها را غارت یا ویران کردند. تحقیق در مورد شورش های Anantnag نشان داد که اعضای «احزاب سکولار» تحت حمایت دولت هند در این ایالت، به جای مسلمانان، نقش کلیدی در اعمال این خشونت داشتند.

به دنبال این واقعه، حدود 60000 خانواده از کشمیر مهاجرت کرده و در جامو و مناطق مجاور ساکن شدند. از این تعداد، 23000 خانواده در خارج از ایالت IIOJK ساکن شدند..

مهاجرت خانواده های پاندیتی کشمیری از دره کشمیر موضوعی بحث برانگیز است

در یک طرف، داستان هزاران پاندیتی وجود دارد که در طی شورشی که در IIOJK در سال 1989 فوران کرد، دره را ترک کردند و نشان می‌دهد که جامعه به اندازه کافی از ارعاب رنج می‌برد تا خانه‌های خود را رها کند.

از سوی دیگر، روایت‌های پاندیت‌های کشمیری که در کشمیر باقی مانده‌اند، با ادعای پاندیت‌های که می‌گویند پاندیت‌های کشمیری متحمل «نسل‌کشی» شدند و مجبور به «تبعید» شدند، در تضاد است.

بسیاری از محققان بر این باورند که دولت هند شورش های هندو و مسلمانان را سازماندهی کرده است. دولت هند حماسه پاندیت کشمیر را بهانه ای برای راه اندازی یک عملیات گسترده علیه مسلمانان کشمیری قرار داد.

اکنون نیز، پس از لغو ماده 370 و 35-A در آگوست 2019 و تغییر وضعیت ویژه کشمیر به صورت یکجانبه، هند بر تغییر جمعیت کشمیر متمرکز شده که نقض کامل قوانین بین المللی است.

ایجاد 3.4 میلیون اقامتگاه جعلی برای تغییر جمعیت کشمیر اشغالی توسط هند

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.