درخواست OIC برای تشکیل کمیسیون تحقیق سازمان ملل در موضوع کشمیر

سازمان همکاری اسلامی خواست تا قطعنامه مشترکی در شورای حقوق بشر در موضوع کشمیر و نقض حقوق بشر در سرزمین های اشغالی هند، تصویب گردد.

مدیر جوامع مسلمان و اقلیت‌های سازمان همکاری اسلامی (OIC) گفت: حمایت از حقوق و هویت جوامع مسلمان (آسیب‌پذیر) نیازمند رویکردی بسیار متعادل است تا حقوق و منزلت مذهبی و فرهنگی آنها حفظ شود.

El Habib Bourane در یک کنفرانس بین المللی دو روزه برای بحث در مورد نقض حقوق بشر که مسلمانان با آن مواجه هستند، تاکید کرد که جوامع مسلمان باید کمک های مثبتی به کشورهای زندگی خود داشته باشند.

این کنفرانس در استانبول توسط وزارتخانه های دادگستری و امور خارجه ترکیه و کمیسیون مستقل دائمی حقوق بشر (IPHRC) سازمان همکاری اسلامی سازماندهی شده است.

لزوم ارائه قطعنامه مشترک در شورای حقوق بشر در موضوع کشمیر

غلام نبی فای، فعال جهانی کشمیری، از سازمان همکاری اسلامی خواست تا قطعنامه مشترکی را در شورای حقوق بشر برای تشکیل یک کمیسیون تحقیق در مورد نقض حقوق بشر” در جامو و کشمیر اشغال شده غیرقانونی هند (IIOJK) در نهاد حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، ارائه کند. این جلسه قرار است از 28 فوریه تا 1 آوریل تشکیل شود.

وی از OIC خواست تا هند را متقاعد کند که همه زندانیان سیاسی از جمله خرم پرویز، یاسین مالک، شبیر شاه، مسارات علم و آسیه اندرابی را بدون قید و شرط آزاد کند.

یاسین ملک : منتظر دخالت نهادهای بین المللیبرای آزادی از زندان ارتش هند

او گفت: سازمان همکاری اسلامی باید سازمان ملل را متقاعد کند که هند را برای لغو قانون شهروندی که برای تغییر جمعیت کشمیر طراحی شده است، متقاعد کند. علاوه بر این بر وعده تحقق نیافته خودمختاری که با قطعنامه های پی در پی شورای امنیت سازمان ملل تضمین شده است تاکید نماید.

ضمیر اکرم، کارشناس پاکستانی و دیپلمات سابق سازمان ملل، گفت که جهان شاهد بزرگترین و شدیدترین نقض حقوق بشر  در هند است.

با اشاره به هشدارهای صادر شده در مورد نسل کشی قریب الوقوع در هند توسط دیده بان نسل کشی مستقر در ایالات متحده، وی گفت: فاشیسم هندوتوا جان 200 میلیون مسلمان را به خطر انداخته است.

هشدار بنیانگذار دیده بان نسل کشی در خصوص نسل کشی مسلمانان هند

دیپلمات سابق سازمان ملل گفت: «به ویژه دولت هند و پلیس، در این روند قربانی شدن و خرابکاری در خشونت علیه مسلمانان مشارکت داشته است.

مسلمانان هند با چالش هایی مختلف روبرو هستند

بوران، مسئول سازمان همکاری اسلامی گفت مسلمانان هند با “چالش های بزرگ و پیچیده ای” روبرو هستند. او با اشاره به ممنوعیت پوشیدن حجاب برای دانش‌آموزان دختر مسلمان در هند که از آموزش ابتدایی خودداری کرده‌اند، توضیح داد: فراخوان هایی برای خشونت ضد مسلمانان وجود دارد و (چنین پدیده‌ای) از حاشیه‌ها تبدیل به جریان اصلی می‌ شود.

در ادامه، او هشدار داد: خطر بالایی وجود دارد که این حوادث منجر به تنش های اجتماعی بیشتر و شاید به خشونت گسترده تبدیل شود.

گفتنی است پیش از این، هند در واکنش به توجه سازمان همکاری اسلامی به سخنان تنفرآمیز و ممنوعیت پوشیدن حجاب توسط دانشجویان دختر مسلمان، آن را «مداخله در امور داخلی خود» توصیف کرده است.

ابراز نگرانی سازمان همکاری اسلامی نسبت به حقوق مسلمانان در هند

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.