اعتراض وکلا در برابر تعرض به آزادی مطبوعات هند توسط قوه قضاییه کشور

وکلا و فعالان آزادی بیان، لغو مجوز یک کانال خبری مستقر در کرالا، “MediaOne” را به دلیل انتقاد از حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (BJP) و ایدئولوژی RSS و تعرض به آزادی مطبوعات هند به شدت محکوم کردند.

وکلا و فعالان حقوق مدنی با ابراز ناامیدی از حکم دادگاه مبنی بر تایید ممنوعیت کانال متعلق به بخش کرالا جماعت اسلامی هند، از این اقدام انتقاد کردند و آن را حمله و تعرض به آزادی مطبوعات هند خواندند.

در 5 ژانویه، وزارت اطلاع رسانی و رادیو و تلویزیون هند، مجوز یک کانال را، به دلیل نگرانی های نامشخص «امنیت ملی» که توسط وزارت کشور هند مطرح شده بود، لغو کرد. از آن زمان این کانال خاموش است.

تعرض به آزادی مطبوعات هند کاملا غیرقابل قبول و خلاف قانون اساسی است

ان رام، سردبیر هندو، در یک کنفرانس مطبوعاتی در دهلی نو از طریق لینک ویدیویی گفت که ممنوعیت تحت پوشش به اصطلاح امنیت ملی “کاملا غیرقابل قبول و خلاف قانون اساسی” است.

وی گفت: حتی اگر رسانه ها مرتکب اشتباهی شوند، باید سازوکار و نهادهای تنظیمی برای رسیدگی به این موضوعات به جای توقیف کامل این شبکه وجود داشته باشد.

این کانال علیه این ممنوعیت به دادگاه عالی کرالا دادخواست داد، اما پس از یک معافیت موقت برای چند روز، دادگاه پس از ارائه پاسخ در یک جلد مهر و موم شده، موضع دولت را تایید کرد.

رام با خودسرانه خواندن استدلال امنیت ملی، مجوز دادگاه را در مورد حقوق اساسی از جمله حق آزادی بیان زیر سوال برد.

پراشانت بوشان، وکیل ارشد دادگاه عالی، در مورد تصمیم شورای عالی امنیت ملی کرالا به نفع ادامه ممنوعیت، ابراز نگرانی کرد و گفت که این “نقض فاحش عدالت طبیعی” است.

بوشان گفت: «این باید به طور کامل ریشه کن شود. امنیت ملی به این معنا نیست که چنین دستوراتی از بررسی قضایی حذف شوند. حقوق اساسی مقدس است.»

بسیاری، تصمیم دهلی نو برای لغو مجوز را به این واقعیت نسبت می دهند که این کانال متعلق به جماعت اسلامی است و خط مشی تحریریه آن نسبت به حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (BJP) و ایدئولوژی RSS، انتقاد کرده است.

 

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.