تشدید اعتراضات علیه قانون ممنوعیت حجاب در هند

با تشدید اعتراضات علیه قانون ممنوعیت حجاب در هند، دستور تعطیلی مدارس در جنوب این کشور صادر شد.

ماه گذشته به دانش ‌آموزان یک دبیرستان دولتی در هند گفته شد که نمی توانند حجاب کنند. حکمی که به زودی به سایر مؤسسات آموزشی نیز ابلاغ گردید. پس از ابلاغ این قانون، درگیری‌های فزاینده‌ای از سوی دانشجویان مسلمانی رخ داد که این ممنوعیت را محکوم کردند.

به دنبال تشدید اعتراضات به قانون ممنوعیت حجاب و خشم دانش آموزان مسلمان، مقامات جنوب هند دستور تعطیلی مدارس را صادر کردند.

سمیه روشن، رئیس سازمان اسلامی دختران کارناتاکا، در یک کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه گفت: ماهیت این قانون، تبعیض آمیز است و همچنین بر خلاف حقوقی است که در قانون اساسی هند ارائه شده است.

روشن گفت: این ممنوعیت ناقض انتخاب شخصی ست که دانش آموزان حق انجام هر کاری که به هیچ شخص دیگری آسیب نمی رساند را دارند.

تعویق دادگاه مسئول رسیدگی قانون ممنوعیت حجاب در هند

جو نظامی در ایالت کارناتاکا باعث ایجاد ترس در میان جامعه اقلیت های منطقه شده است. در تظاهرات روز سه‌شنبه، افسران برای متفرق کردن جمعیت در یکی از دانشگاه‌های دولتی، گاز اشک‌آور پرتاب کردند. حضور شدید پلیس در مدارس شهرهای اطراف نیز مشاهده شد.

روز سه‌شنبه دادگاه عالی کارناتاکا شروع به رسیدگی به دادخواستی برای به چالش کشیدن قانون ممنوعیت حجاب در هند کرد. اما قبل از صدور حکم نهایی، این دادگاه به تعویق افتاد.

حزب راست‌گرای بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی، نخست‌وزیر، ایالت کارناتاکا را اداره می‌کند و چندین عضو برجسته از قانون ممنوعیت حجاب حمایت کرده‌اند.

منتقدان می‌گویند انتخاب مودی در سال 2014، گروه‌های تندرو که هند را یک کشور هندو می‌دانند جسورتر کرده است. این گروه های تندرو به دنبال تضعیف پایه‌های سکولار هند هستند و به نظر می رسد بهای آن، آزار 200 میلیون جمعیت مسلمان اقلیت این کشور می باشد.

اقدامات گسترده مودی برای تحمیل هندوگرایی در سرزمین های مسلمان نشین هند

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

One thought on “تشدید اعتراضات علیه قانون ممنوعیت حجاب در هند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.