نگاهی بر داستان غم انگیز کشمیر اشغالی از ابتدا تاکنون: ویژه روز همبستگی کشمیر

داستان غم انگیز کشمیر اشغالی سراسر درد است و روز همبستگی کشمیر بهانه ای برای بازنشر این داستان می باشد.

کشمیر منطقه ‌ای در شمال غربی شبه‌جزیره هند است. طبیعت این منطقه به قدری زیباست که از آن به عنوان بهشت یاد می شود. این ناحیه کوهستانی در دامنه کوه‌های هیمالیا است که دومین کوه مرتفع بعد از اورست، در این منطقه قرار دارد.

سه رودخانه بزرگ سند (ایندوس)، پنجاب و جهلم از این منطقه سرچشمه می گیرند که خود بر زیبایی و طراوت و البته اهمیت اقلیمی آن می افزاید. آب‌ و هوای آن به دلیل موقعیت جغرافیائی و شرایط کوهستانی معتدل و بسیار مطبوع است. زبان رسمی و دولتی، زبان اردو است.

1kashmir-nature-

کشمیر کجاست و جغرافیای آن چگونه است؟

ایالت کشمیر (قبل از تقسیم) از پنج بخش دره کشمیر، جامو، لداخ، بلتستان، پونچ و گیلگت تشکیل شده بود. در حال حاضر کشمیر شامل 3 بخش اصلی به شرح زیر است:

1. ایالت آزادکشمیر به پایتختی مظفرآباد با مساحت ۵٬۶۱۹ کیلومتر مربع و گلگت-بلتستان با مساحت ۷۲٬۴۹۶ کیلومتر مربع و تحت مدیریت پاکستان. آزادکشمیر، جنوبی ‌ترین قسمت کشمیر است. این منطقه از شرق با ایالت جامو و کشمیر، از غرب با منطقه فدرالی خیبر-پختونخوا، از شمال با گلگت-بلتستان و از جنوب با ایالت پنجاب پاکستان هم ‌مرز است. آزادکشمیر در دامنه ‌های هیمالیا قرار دارد و از جنوب به رشته‌ کوه پیر پنجال می‌رسد. آزادکشمیر از نظر رسمی یک حکومت مختص به خود دارد. به عبارت دیگر، دولت پاکستان آن را کشوری مستقل می‌ داند و تنها وظیفه حفاظت از آن بر عهده پاکستان می باشد. آزادکشمیر از نظر اقتصادی و اداری نیز با پاکستان مرتبط است.

2. ایالت جامو و کشمیر با مساحت حدود ۱۰۱٬۴۳۷ کیلومتر مربع، تحت اشغال هند و در هیمالایای غربی واقع است. این شهر قدمتی نزدیک به دو هزار سال دارد و در قدیم با نام‌ های فارسی شهر کشمیر و نام باستانی هندی سرینگار یا سریناگار نامیده می ‌شد. ریشه این نام را از سری به معنای شکوه و نگار به معنای شهر می باشد.

3. منطقه اقتصادی چین با مساحت ۴۲٬۶۸۵ کیلومتر مربع و تحت کنترل چین.

kashmir-map

تعیین مهاراجه هندو و کشتار مسلمانان؛ آغاز داستان غم انگیز کشمیر اشغالی

کشمير به عنوان منطقه اي استراتژیک می باشد که هيچ زماني داراي يک حکومت با ثبات نبوده است. از دیرباز تا کنون مناقشات زیادی بر سر مرزبندی این سرزمین زیبا وجود داشته است.

پس از تقسیم هند و پاکستان، پایه و اساس بر این بود که ایالت ‌های مسلمان‌ نشین به پاکستان و مابقی به هندوستان تعلق گیرد. با این وجود در ایالت کشمیر با این که 80 درصد مردم مسلمان بودند، مهاراجه هندو به عنوان حاکم این ایالت در نقش کسی قرار گرفت که شایستگی تصمیم گیری بر سرنوشت بیش از 80 درصد مردم را نداشت. پس از آن، نظامیان هندوستان و هندوهای افراطی ظرف مدت دو ماه در منطقه جامو دست به کشتار بیش از 300 هزار مسلمان زدند.

kashmir

سرانجام مهاراجه هندو در اکتبر 1947 ایالت کشمیر را وارد هندوستان کرد و این تصمیم سبب ایجاد بحرانی شد که تا به امروز ادامه دارد. این بحران، منجر به وقوع چندین جنگ بین دو کشور هند و پاکستان شد که در میان آن، نبرد 1947، 1965 و 1971 هند و پاکستان، نبرد کارگیل و سیاچن از جمله بزرگترین جنگ ها می باشد.

india-pakistan-war

بدین ترتیب، مناقشه کشمیر، يک مناقشه بين المللي است، که قدمتي حدود 70 سال و بیشتر دارد. در حال حاضر نیز مرز مشخصی در کشمیر وجود ندارد و این مناطق از طريق خط كنترل به دو بخش هندى و پاكستانى تقسيم شده است.

India-pak-border-line

نقش سازمان ملل در حل و فصل داستان غم انگیز کشمیر

شورای امنیت سازمان ملل متحد در پنجم ژانویه 1948 برای تعیین سرنوشت مردم کشمیر و احقای حقوق آنان، خواستار برگزاری یک همه‌پرسی مستقل شد. اما این همه‌پرسی حتی امروز نیز برگزار نشده است! چراکه هند از سال 1948 تا کنون با برگزاری همه پرسی جدایی یا پیوستن به پاکستان مخالفت می کند.

kashmiri protest

از سوی دیگر، نظامیان هندی، مسلمانان را به توهین‌ آمیزترین و ظالمانه ترین شکل مورد آزار و اذیت قرار می دهند. همچنین دولت هند، با اقداماتی نظیر لغو قانون خودمختاری کشمیر، قوانین جدید شهروندی، سعی در بر هم زدن کامل بافت مسلمان نشین منطقه را دارد.

واقیعت درگیری جدید هند و پاکستان در مورد کشمیر

با این حال مقاومت کشمیری ها پایان نیافته است و علی رغم تمام فشارهای ارتش هند، مردم مسلمان این منطقه هنوز هم با پرچم پاکستان در خیابان ها برای حقوق خود مبارزه می نمایند.

pakistaniflag

لزوم همدردی با مردم کشمیر در روز همبستگی کشمیر

روز پنجم فوریه مصادف با ۱۶ بهمن ماه با نام روز همبستگی کشمیر خوانده می شود. در این روز معمولا مراسمی در مناطق مختلف پاکستان و همچنین سفارتخانه ‌ها و کنسولگری‌ های این کشور در سراسر جهان برگزار می‌ کند. هدف این مراسم، اعلام همبستگی با مبارزه مردم سرزمین کشمیر برای حق تعیین سرنوشت خود تحت قطعنامه های سازمان ملل متحد می باشد.

برگزاری مراسم روز همبستگی کشمیر در کنسولگری پاکستان در مشهد مقدس

Kashmir Day

بنابراین وظیفه انسانی هر یک از ما ایجاب می کند به بهانه های مختلف مانند روز همبستگی کشمیر، به حمایت از مردم این سرزمین بپردازیم. چراکه این اعلام هبستگی، در واقع  تاییدی بر مبارزه کشمیری ها در راه عدالت، صلح، حقیقت و حقوق اولیه انسانی است. در غیر این صورت دیر یا زود شاهد یکی از برگترین نسل کشی مسلمانان در کشمیر اشغال شده هند خواهیم بود.

هشدار بنیانگذار دیده بان نسل کشی در خصوص نسل کشی مسلمانان هند

کشمیر تنها نیست

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.