ارائه راهکار قانونی علیه هند برای جلوگیری از نقض حقوق بشر در کشمیر

در نشست کارشناسان حقوقی، راهکار قانونی علیه هند برای جلوگیری از نقض حقوق بشر در جامو و کشمیر اشغالی پیشنهاد گردید.

کارشناسان حقوقی در اسلام آباد گرد هم آمدند تا درباره وضعیت حقوق بشر در منطقه مورد مناقشه هیمالیا گفت و گو کنند. در این نشست، کارشناسان حقوقی، راهکار قانونی علیه هند پیشنهاد کرده اند تا از نقض حقوق بشر علیه ساکنان جامو و کشمیر تحت اشغال هند (IIOJK) جلوگیری شود.

این نشست در مورد نقض حقوق بشر در IIOJK در اسلام آباد توسط انجمن حقوقی کشمیر، یک گروه مدافعین بین المللی و با همکاری همه احزاب کنفرانس حریت – کشمیر آزاد برگزار گردید.

راهکار قانونی علیه هند و توقف قتل‌های وحشیانه، بهترین تسکین فوری کشمیری ها

علی نواز چوهان، قاضی بازنشسته و قاضی سابق سازمان ملل، طی سخنانی در این مراسم گفت: کشمیر یک منطقه مورد مناقشه است که توسط جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شده است. جامعه بین الملل مسئولیت حفاظت از یک موقعیت خاص را بر عهده دارد. آنان باید به عنوان اقدامات موقت، بهترین گزینه برای IIOJK علیه هند استفاده شود.

مسئولیت حفاظت – معروف به- R2P  یک تعهد جهانی است که توسط سازمان ملل برای اطمینان از اقدام علیه جنایات نسل کشی، جنایات جنگی، پاکسازی قومی و جنایات علیه بشریت تایید شده است.

چوهان، که به عنوان رئیس دادگستری گامبیا نیز خدمت می کرد، گفت: سرزمین پاکستان و مردم کشمیر منافع یکسانی در رهایی جامو و کشمیر از اشغال هند دارند.

او اضافه کرد. حتی اگر ICJ [دیوان بین‌المللی دادگستری] در موقعیتی نباشد که مسئله کشمیر را به طور دائم حل کند، حداقل سایر گزینه‌ها و راهکار قانونی علیه هند می‌توانند با توقف قتل‌های وحشیانه به دست نیروهای اشغالگر هند، تسکین فوری زندگی مردم را تسهیل کنند.

تاکید بر لزوم شهادت قربانیان کشمیری علیه هند در مجامع حقوقی بین‌المللی

وکیل مدافع نصیر قادری، مدیر اجرایی انجمن حقوقی کشمیر نیز گفت که احتمال رویارویی مستقیم بین پاکستان و هند بسیار کم است، زیرا آنها هر دو قدرت هسته ای هستند.

قادری افزود: اکنون زمان گام‌های پیشگیرانه نتیجه‌محور با هدف شرمساری و افشای جنایات جنگی هند در سطح بین‌المللی است و ابزار چنین کاری، قانون‌گذاری است.

در پایان وی تاکید کرد که قربانیان کشمیری باید در مجامع حقوقی بین‌المللی حاضر شوند و شهادت دهند. این امر منجر به محکومیت جنایتکاران جنگی هند می شود. زیرا بدون حمایت مردم IIOJK برای پاکستان قانون‌گذاری ممکن نیست.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.