سفر نماینده ویژه سازمان همکاری اسلامی در مسئله کشمیر به پاکستان

نماینده ویژه سازمان همکاری اسلامی در مسئله کشمیر به پاکستان سفر می کند تا در مورد صلح، امنیت و نقض حقوق بشر در جامو و کشمیر اشغالی گفتگو کند.

وزارت امور خارجه پاکستان روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد، Yousef Aldobeay فرستاده ویژه سازمان همکاری اسلامی (OIC) در مسئله جامو و کشمیر، روز یکشنبه در یک سفر شش روزه وارد پایتخت فدرال خواهد شد.

Yousef Aldobeay در طول اقامت خود در پاکستان به همراه Tarig Bakhit، دستیار دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در امور بشردوستانه و دیگر مقامات ارشد، علاوه بر دیدار با قربانیان ناشی از نقض قانون آتش بس خط کنترل (LoC) با مقامات پاکستانی و رهبران کشمیر گفتگو خواهد کرد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه، گفتگوهای فرستاده ویژه OIC در پاکستان بر صلح و امنیت، حقوق بشر، جنبه های بشردوستانه و حقوقی وضعیت وخیم در جامو و کشمیر تحت اشغال غیرقانونی هند (IIOJK) متمرکز خواهد بود.

دیدار نماینده سازمان همکاری اسلامی در مسئله کشمیر با قربانیان نقض قوانین هند

در بیانیه وزارت خارجه پاکستان آمده است: « فرستاده ویژه OIC در جامو و کشمیر، از 7 تا 12 نوامبر 2021 از پاکستان و آزاد جامو و کشمیر بازدید خواهد کرد. سفر او با محوریت حل و فصل عادلانه مناقشه جامو و کشمیر برای صلح پایدار در جنوب آسیا خواهد بود

همچنین وزارت امور خارجه گفت که این نماینده در طول سفر خود به AJK با بخش های مختلف جامعه کشمیری از جمله نمایندگان واقعی مردم کشمیر تعامل خواهد داشت.

این هیئت همچنین از یک روستا به عنوان نمونه بازدید خواهد کرد که محل اسکان کشمیری‌هایی است که توسط نیروهای اشغالگر هندی در IIOJK از خانه‌های خود بیرون رانده شده‌اند، و با قربانیان نقض قوانین بین‌المللی هند از جمله زنان و کودکان دیدار خواهد کرد.

احترام پاکستان برای مواضع اصولی و استوار OIC در مورد کشمیر

در چهل و هفتمین نشست شورای وزیران امور خارجه (CFM) در نیامی، نیجر در نوامبر سال گذشته، OIC خواستار بررسی و تجزیه و تحلیل موارد نقض فاحش حقوق بشر و استانداردهای بشردوستانه بین المللی در IIOJK با اشاره خاص بر بیماری همه گیر کرونا گردید.

بخش ویژه سازمان همکاری اسلامی در جامو و کشمیر که توسط چهاردهمین اجلاس سران OIC در مکه در سال 2019 تأسیس شد، نقش مهمی در هدایت موضع اصولی سازمان در این موضوع ایفا کرده است. فرستاده ویژه این بخش نیز قبلاً در مارس 2020 از پاکستان و AJK بازدید کرده بود.

او اولین گزارش خود را به چهل و هفتمین CFM در نیامی ارائه کرد. این گزارش بر حمایت سازمان همکاری اسلامی از مبارزات مشروع مردم کشمیر برای حق مسلم آنها برای تعیین سرنوشت تاکید کرد و تشدید هماهنگی بین کشورهای OIC برای حمایت از آرمان کشمیر را توصیه کرد.

در پایان بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان آمده است که «پاکستان برای مواضع اصولی و استوار OIC در مورد مناقشه جامو و کشمیر ارزش زیادی قائل است. چراکه سازمان همکاری اسلامی به عنوان صدای جمعی بیش از 1.2 میلیارد مسلمان در سراسر جهان، می باشد.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.