حل اختلاف کشمیر یکی از محورهای اصلی سخنرانی عمران خان در سازمان ملل

نخست وزیر پاکستان در سخنرانی خود در 76 امین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در موارد مختلفی همچون حل اختلاف کشمیر و مسئله افغانستان صحبت کرد.

نخست وزیر عمران خان در سخنرانی ویدئویی خود در 76 امین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از جامعه جهانی خواست تا با اتخاذ اقداماتی برای حل اختلاف کشمیر اقدامات فوری برای جلوگیری از درگیری بین هند و پاکستان انجام دهند.

با اشاره به افراط گرایی هندوها در هند که به تهدیدی برای جمعیت مسلمان این کشور و سایر اقلیت های مذهبی، تبدیل شده است، عمران خان گفت: تقویت نظامی هند، توسعه سلاح های هسته ای پیشرفته و دستیابی به قابلیت های غیر مرسوم بی ثبات کننده، می تواند بازدارندگی متقابل بین دو کشور را از بین ببرد.

بار دیگر عمران خان تاکید کرد که پاکستان خواهان صلح با هند است و در اوایل سال جاری میلادی تفاهم سال 2003 در مورد آتش بس در منطقه را تمدید کرد. به این امید که بتواند دهلی نو را وادار به بازنگری استراتژیک کند. با این حال، اقدامات تحریک آمیز هند در کشمیر اشغالی و نقض حقوق بشر در آنجا باعث آسیب بیشتر محیطی شد.

نخست وزیر عمران خان اظهار داشت: این وظیفه هند است که با تغییر رفتارهای یکجانبه و غیرقانونی خود از 5 اگوست 2019، جلوگیری از ظلم و نقض حقوق بشر علیه مردم کشمیر و توقف و تغییر تغییرات جمعیتی در سرزمین اشغالی، محیطی مناسب برای تعامل معنادار و نتیجه گرا ایجاد کند.

انتقاد از جهانیان در برابر سکوت در برابر حل اختلاف کشمیر

در ادامه، عمران خان وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در کشمیر اشغالی را یادآور شد. جایی که مقامات هند دست به بازداشت های خودسرانه، قتل های غیرقانونی و نفی آزادی های اساسی مردم منطقه مورد مناقشه، می زنند. ما پرونده مفصلی را در مورد نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی هند در جامو و کشمیر اشغالی افشا کردیم.

وی همچنین جهان را به دلیل سکوت در قبال اقدامات هند در کشمیر اشغالی مورد انتقاد قرار داد و گفت: مایه تأسف است، بسیار مایه تأسف است که رویکرد جهان در مورد نقض حقوق بشر فاقد یکنواختی و حتی به شکل انتخابی است. ملاحظات ژئوپلیتیک یا و منافع تجاری اغلب قدرت های بزرگ را وادار می کند که از تخلفات کشورهای وابسته خود چشم پوشی کنند.

سپس عمران خان به تشریفات مذهبی مربوط به دفن سید علی گیلانی اشاره کرد که جسد وی به اجبار توسط مقامات هند منقل شد و خانواده او از مراسم تشییع و دفن مناسب محروم شدند.

اعتراض نهادهای حقوق بشر از وضعیت کشمیر اشغالی پس از درگذشت گیلانی

وی خواستار دفن جسد گیلانی در قبرستان شهدا و با یک مراسم اسلامی مناسب شد.

تشویق طالبان برای حرکت به سمت رعایت حقوق بشر

در بخش دیگر این سخنرانی، عمران خان ضمن اشاره به مسئله افغانستان، گفت: در این مورد، تنها یک راه باقی مانده است. ما باید دولت کنونی را به خاطر مردم افغانستان تقویت و تثبیت کنیم. وی هشدار داد که انتخاب یک مسیر خلاف این امر باعث بی ثباتی بیشتر این کشور جنگ زده و تبدیل آن به پناهگاه تروریست ها می شود.

از زمان تصرف کابل توسط طالبان، پاکستان دائماً خواهان به رسمیت شناختن دولت جدید طالبان، کمک برای جلوگیری از بحران انسانی در حال وقوع در افغانستان و از سرگیری کمک های توسعه ای برای دولت جدید به منظور برای جلوگیری از سقوط قریب الوقوع اقتصادی در آنجا است.

اکثر کشورهای غربی برای مشارکت با طالبان ابراز علاقه کرده و وعده کمک های بشردوستانه را داده اند. اما آنها تمایلی به رسمیت شناختن این گروه به عنوان دولت فعلی در افغانستان ندارند. این بی میلی با ترس از احتمال عدم رعایت حقوق بشر توسط رژیم طالبان، به ویژه حقوق زنان، تقویت شده است.

به علاوه، نگرانی هایی در مورد عدم نمایندگی سایر اقوام، اقلیت های مذهبی و زنان در دولت و نگرانی در مورد تجدید حیات گروه های تروریستی در افغانستان که می تواند سایر کشورها را تهدید کند وجود دارد.

دخالت پاکستان در درگیری در پنجشیر : از نشر اخبار جعلی تا واقعیت

عمران خان در سخنرانی خود سعی کرد تصورات مربوط به طالبان را از بین ببرد و گفت که آنها قول داده اند به حقوق بشر احترام بگذارند. یک دولت فراگیر تشکیل دهند و از استفاده گروه های تروریستی از خاک خود جلوگیری کنند. وی یادآور شد که طالبان قبلاً برای مخالفان خود اعلام عفو کرده اند.

بنابراین، نخست وزیر عمران خان از جامعه جهانی خواست تا طالبان را تشویق کند در این گفتگو پیش بروند. به گفته وی، با این اتفاق، شرایط برای همه به صورت برنده خواهد بود.

ارائه راه کارهای جهانی برای مقابله با چالش های ناشی از کووید

نخست وزیر پاکستان همچنین توجه جهان را به چالش های سه گانه کووید -19، بحران اقتصادی همراه و تهدیدهای ناشی از تغییرات آب و هوایی جلب کرد و خواستار تدوین استراتژی جامعی شد که بر اساس آن دسترسی منصفانه به واکسن تأمین شود.

بودجه کافی برای کشورهای در حال توسعه ارائه گردد و استراتژی های سرمایه گذاری واضحی اتخاذ شود که به کاهش فقر، ارتقاء اشتغال، ایجاد زیرساخت های پایدار کمک نماید

وی از دبیرکل سازمان ملل خواست تا در سال 2025 برای بررسی و تسریع در اجرای اهداف توسعه پایدار (SDG) اجلاس تشکیل دهد.

علاوه بر این، عمران خان از جهان برای بازیابی دارایی های کشورهای فقیر که توسط نخبگان فاسد حاکم سرقت شده و به بانک های خارج از کشور منتقل شده اند، تقاضای همکاری کرد.

در پایان، عمران خان از جهان خواست تا با اسلام هراسی به درستی برخورد کنند. وی افزود: من از دبیرکل می خواهم که در زمینه مقابله با افزایش اسلام هراسی گفتگوی جهانی برگزار کند. تلاش های موازی ما، در عین حال، باید برای ترویج هماهنگی بین ادیان باشد و باید ادامه یابد.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.