حل مسئله کشمیر محور اصلی سخنرانی رئیس جمهور ترکیه در سازمان ملل

رجب اردوغان در سخنرانی مجمع عمومی خواستار حل مسئله کشمیر تحت قطعنامه های سازمان ملل شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در 76 امین اجلاس مجمع عمومی در مقر سازمان ملل در نیویورک ایالات متحده، 21 سپتامبر سخنرانی کرد. وی در سخنان خود خواستار حل مسئله کشمیر و اختلاف بین هند و پاکستان بر اساس قطعنامه های سازمان ملل متحد شد.

در 76 مین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد (UNGA)، اردوغان در طول سخنرانی در برابر 193 عضو این مجمع گفت: ما بر موضع خود در جهت حل مشکل جاری در کشمیر به مدت 74 سال، از طریق گفتگو بین طرفین و در چارچوب قطعنامه های مربوط سازمان ملل متحد پابرجا هستیم.

نگاهی بر سخنرانی های پیشین اردوغان در حمایت از حل مسئله کشمیر

پیش از این نیز، اردوغان به طور مداوم حل مسئله کشمیر را در نشست های سالانه UNGA مطرح کرده است.

در هفتاد و پنجمین نشست، رهبر ترکیه گفته بود: درگیری کشمیر، که برای ثبات و صلح در جنوب آسیا نیز مهم است، هنوز یک موضوع داغ است. اقدامات انجام شده در پی لغو وضعیت ویژه جامو [اشغال شده] و کشمیر این مشکل را پیچیده تر کرده است.

طرفداری اردوغان از مسئله کشمیر اعتراضات شدیدی را از سوی هند برانگیخته است که ادعا می کند جامو و کشمیر موضوع داخلی این کشور است.

حمایت پاکستان از از بیانیه شجاعانه اردوغان در مورد مورد جامو و کشمیر اشغالی

در همین حال، دکتر غلام نبی فائی، دبیرکل گروه حمایتی مجمع جهانی آگاه سازی در خصوص کشمیر مستقر در واشنگتن، از اشاره اردوغان به مسئله کشمیر استقبال کرد و گفت که سخنان وی باعث دلگرمی مردم کشمیر شده است.

وی گفت که پیام رئیس جمهور اردوغان با هدف ارتقاء گفتگو بین همه طرفین اختلاف است. این تنها وسیله دستیابی به صلح واقعی و پایدار در برابر این درگیری ناپایدار است. چراکه کشمیری ها مستحق صلح هستند.

گفتنی است بیش از 100 رهبر جهان شخصاً در جلسه UNGA شرکت می کنند. عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز در 24 سپتامبر (جمعه) به صورت مجازی در مجمع سخنرانی می نماید.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.