سازمان همکاری اسلامی بر حمایت از تعیین سرنوشت کشمیر تأیید کرد

سازمان همکاری اسلامی (OIC)، بر حمایت دیرینه خود از حق تعیین سرنوشت کشمیر بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل تأکید کرد.

وزارت خارجه پاکستان در بیانیه ای اعلام کرد که وزرای خارجه در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار کردند.

در بیانیه مشترکی که پس از نشست وزرای خارجه گروه سازمان همکاری اسلامی منتشر شد، تاکید گردید که صلح پایدار در جنوب آسیا بدون حل و فصل عادلانه اختلاف امکان پذیر نیست.

در این جلسه اقدامات هند در آگوست 2019 و اقدامات بعدی برای تغییر ساختار جمعیتی دره هیمالیا از طریق صدور بیش از 4.2 میلیون واحد مسکونی برای شهروندان هندی غیر کشمیری محکوم شد.

دهلی نو در آگوست 2019 وضعیت نیمه خودمختار جامو و کشمیر را لغو کرد. پس از آن اسلام آباد روابط دیپلماتیک خود را با هند کاهش داده و تجارت را با رقیب دیرینه خود متوقف نمود.

این نشست ضمن ستایش مبارزه مشروع کشمیر برای دستیابی به حق تعیین سرنوشت کشمیر ، نسبت به امتناع مستمر هند در خصوص صدور مجوز برای مقامات سازمان ملل متحد و سازمان های بین المللی جامعه مدنی برای بازدید از دره مورد منازعه اعتراض کردند.

نارضایتی اعضا سازمان همکاری اسلامی از محدودیت های مراسم دفن گیلانی

وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی با ابراز همدردی با درگذشت سیدعلی گیلانی، رهبر محترم کشمیری، از اقدام غیرمنطقی ربودن جسد سید علی جیلانی از خانواده اش توسط نیروهای اشغالگر هند و محرومیت آنها از برگزاری مراسم تشییع جنازه و طبق وصیتش اعلام نارضایتی کردند.

اعتراض نهادهای حقوق بشر از وضعیت کشمیر اشغالی پس از درگذشت گیلانی

آنها از هند خواستند همه اقدامات غیرقانونی و یکجانبه انجام شده پس از آگوست 2019 را جبران کند و نقض فاحش، سیستماتیک و گسترده حقوق بشر در دره را متوقف کند و برای اجرای کامل قطعنامه های جامو و کشمیر، گام های ملموس و معنی دار بردارد.

آنها خواستار تحقیقات مستقل در خصوص موارد مستند نقض حقوق بشر از جمله قتل های غیرقانونی و خشونت جنسی توسط نیروهای اشغالگر هند در جامو و کشمیر شدند.

در این دیدار همچنین از دهلی نو خواسته شد تا رهبران سیاسی و جوانان کشمیری بازداشت شده را فوراً آزاد کند.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.