آیا هواپیماهای بدون سرنشین پاکستانی می توانند به دره پنجشیر افغانستان حمله کنند؟

برخی از رسانه ها بدون شواهد قوی، پاکستان را به پشتیبانی هوایی از گروه طالبان در دره پنجشیر افغانستان متهم کرده اند.

در حالی که جنگجویان طالبان با نیروهای جبه مقاومت مستقر در پنجشیر افغانستان در شمال شرقی کابل می جنگند، ادعاهایی مبنی بر اینکه طی روزهای اخیر از پهپادهای پاکستانی برای کمک به طالبان استفاده شده، منتشر شده است.

یکی از منابع یک روزنامه نگار افغان به نام تاج الدین سروش بود که به نقل از فرماندار پنجشیر می گوید: پاکستان دره پنجشیر افغانستان را با هواپیماهای بدون سرنشین بمباران کرده است. برخی نیز می گویند اهداف از هوا مورد اصابت قرار گرفته اند که تنها پاکستان توانایی انجام این کار را دارد.

این ادعاها متاسفانه بدون پشتوانه شواهد و استدلال به طور گسترده توسط حساب های رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است تا دخالت پاکستان در امور افغانستان را بزرگ نمایی کنند.

به ویژه رسانه های هندی گزارش هایی مبنی بر دخالت پاکستان منتشر کرده اند. از جمله در برخی موارد از عکس های گمراه کننده استفاده شده و آن را به دروغ، تجهیزات نظامی پاکستان در افغانستان خوانده اند.

دخالت پاکستان در درگیری در پنجشیر : از نشر اخبار جعلی تا واقعیت

تمامی این ادعاها از سوی پاکستان رد شده است. ژنرال بابر افتخار، سخنگوی نیروهای مسلح پاکستان در این خصوص می گوید که آنها دروغ کامل هستند و آن را “تبلیغات غیرمنطقی از سوی هند” می خواند

وی می گوید: پاکستان هیچ ارتباطی با آنچه در داخل افغانستان در حال وقوع است، چه در پنجشیر افغانستان و چه در هرجای دیگر، ندارد.

آیا پاکستان هواپیماهای بدون سرنشین ویژه خود را دارد؟

پاکستان یک کشور با قدرت نظامی شناخته شده در سطح جهانی می باشد. پس بدون شک پاسخ این سوال، مثبت است.

در مارس 2015 ، پاکستان این واقعیت را اعلام کرد که از هواپیماهای بدون سرنشین علیه شبه نظامیانی استفاده می کند که در قلمرو خود، در منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی فعالیت می کنند.

این هواپیما از هواپیمای بدون سرنشین Burraq بومی است که می تواند موشک های هوا به زمین و هدایت شده لیزری را حمل کند. هواپیمای بدون سرنشین Burraq توسط کمیسیون علمی و مهندسی ملی در پاکستان طراحی و توسعه یافته است.

Pakistan's Burraq drone on display at a military parade in 2015

همچنین گزارش هایی مبنی بر خرید هواپیماهای بدون سرنشین پاکستان با کمک ترکیه یا چین یا هر دو وجود دارد. سال گذشته، گزارش هایی مبنی بر خرید  Wing Loong II چینی وجود داشت.

همچنین گزارش هایی مبنی بر خرید هواپیماهای بدون سرنشین CH-4 ساخت چین از سوی پاکستان وجود دارد که می تواند هم برای جمع آوری اطلاعات و هم برای حملات مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس یک مجله دفاعی Janes Defense Weekly ، این نوع از هواپیمای CH-4A از کلاس پهپادها یا هواپیماهای بدون سرنشین است.

The CH-4 on display at a Beijing aviation show

علاوه بر این، پاکستان یک هواپیمای بدون سرنشین Shahpar 2 دارد که می تواند تا 14 ساعت پرواز کند و همچنین می تواند مسلح شود. همچنین هواپیمای بدون سرنشین دیگری نیز دارد اما از آنها برای نظارت استفاده می شود و نمی تواند به موشک مجهز شود.

آیا پاکستان می تواند از هواپیماهای بدون سرنشین در پنجشیر افغانستان استفاده کند؟

در حال حاضر، هیچ مدرک محکمی وجود ندارد و حتی این اقدام منطقی هم به نظر نمی رسد.

محققان طی سالها برنامه پهپادهای پاکستانی را ردیابی کرده اند و یک تصویری هوایی از آنچه گفته می شود هواپیماهای بدون سرنشین CH-4 است، به اشتراک گذاشتند. اما این تصویر مربوط به 12 جولای سال جاری بوده و در Google Earth قابل مشاهده است. جایی که یک پایگاه هوایی در نزدیکی Bahawalpur با چهار هواپیمای بدون سرنشین را نشان می دهد.

اگرچه این ممکن است برای ارزیابی قابلیت های هواپیماهای بدون سرنشین پاکستان مفید باشد. اما به این معنی نیست که آنها اخیراً در منطقه پنجشیر افغانستان مورد استفاده قرار گرفته اند.

_chinese_drones_pakistan

Justin Bronk ، از موسسه خدمات متحد رویال مستقر در لندن، اشاره می کند که CH-4 ساخت چین از یک شبکه ارتباطی ماهواره ای تحت کنترل چین برای تعیین اهداف دوربرد استفاده می کند.

او می گوید: چینی ها نسبت به نظارت بر روی هرگونه نقض مرزی از سوی پاکستان توجه ویژه ای دارند. در این صورت، CH-4 به یک خط دید مستقیم کنترل رادیویی از ایستگاه زمینی احتیاج دارد. استفاده از این پهبادها، از فاصله های قابل توجه از مرز پاکستان آن هم در مناطق ناهموار، بسیار دشوار است اما غیرممکن نمی باشد.

استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در پنجشیر افغانستان چه مزیتی برای پاکستان دارد؟

در پایان باید به این سوال مهم پرداخت که اصلا پاکستان با انجام حملات مشابه احتمالی در افغانستان در حال حاضر چه چیزی را به دست خواهد آورد!

در این خصوص، Justin Bronk می گوید: با توجه به اینکه نتیجه مبارزه برای کنترل افغانستان از قبل تضمین شده است، مشخص نیست که آیا از نظر استراتژیک در این مرحله مداخله مستقیم پاکستانی ها منطقی خواهد بود یا خیر.”

دکتر ماریا سلطان، تحلیلگر دفاعی مستقر در اسلام آباد نیز می گوید: صرف نظر از این سوال که آیا پاکستان از قابلیت [هواپیمای بدون سرنشین] برخوردار است یا خیر، به نظر نمی رسد مزیت استراتژیکی در انجام چنین حمله ای وجود داشته باشد.”

بنابراین در حالی که پاکستان از این‌گونه حملات سودی نمی برد و بر عکس جامعه جهانی را نیز نسبت به خود حساس می سازد، استفاده از پهبادهای پاکستانی در پنجشیر افغانستان چندان منطقی به نظر نمی رسد.

 

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.