دخالت پاکستان در درگیری در پنجشیر : از نشر اخبار جعلی تا واقعیت

در روزهای اخیر اخبار متعددی در خصوص دخالت پاکستان در درگیری در پنجشیر منتشر شده است. اما این اخبار تا چه اندازه صحت دارد؟

به دنبال سفر اخیر رئیس کل سازمان اطلاعات پاکستان (ISI) به کابل، برخی از رسانه ها و شبکه های مجازی، اخباری را مبنی بر حضور نظامیان و جنگنده های پاکستانی در پنجشیر افغانستان منتشر کرده اند.

بر اساس این اخبار، برخی از شاهدان حاضر از میان نیروهای جبهه مقاومت در پنجشیر افغانستان بر این باورند که نیروهای طالبان بدون کمک گرفتن از پاکستان امکان غلبه بر گروه های تحت رهبری احمد مسعود را نداشته اند.

اما سوال اساسی اینجاست که آیا رسانه های منتشر کننده این اخبار، دلایل و مدارک کافی برای ادعای دخالت پاکستان در درگیری در پنجشیر را نیز ارائه داده اند؟

بسیاری از رسانه های بزرگ جهانی، بخشی با نام Fact Check (بررسی حقیقت) دارند که صحت هر خبر را حتی پس از نشر آن، به صورت موشکافانه بررسی می کنند.

در این پست قصد داریم تا برخی از اخبار مربوط به ادعای دخالت پاکستان در درگیری در پنجشیر و ابهامات آن را با این روش بررسی کنیم.

Viral Picture Of PAF F-16 Shutdown In Panjshir Is fake

آیا ویدئو سرنگونی هواپیمای پاکستانی در درگیری در پنجشیر صحت دارد؟

برخی از کاربران توئیتر، تصویری از یک جت جنگنده را به اشتراک گذاشتند که ادعا می کنند مربوط به هواپیمای نیروی هوایی پاکستان بوده و توسط رزمندگان مقاومت در دره پنجشیر افغانستان سرنگون شده است. اما بررسی واقعیت توسط روزنامه داون و روزنامه نگاران مستقل نشان می دهد که این تصویر در واقع مربوط به سال 2018 و از ایالات متحده است.

یک حساب توییتری که ادعا می شود متعلق به احمد مسعود پسر احمد شاه مسعود فرمانده جبهه مقاومت افغان است، در توییتی عکسی از یک هواپیمای نظامی بر روی زمین با این عنوان: “هواپیمای جت پاکستانی که سرنگون شد توسط بچه شیر” منتشر کرد.

این عکس که پس از آن حذف شده است، توسط سایر حساب های مخالف طالبان نیز به اشتراک گذاشته شد. اما جستجوی عکس به روش معکوس در گوگل نشان داد که این یک عکس قدیمی است.

یک مقاله در آپریل 2018 توسط وب سایت خبری نظامی Military.com نشان داد که عکس مورد نظر از سقوط هواپیمای F-16 آمریکا در حین پرواز معمولی آموزشی در نزدیکی مرز آریزونا و کالیفرنیا گرفته شده است.

1 Screenshot of the news article in which the fighter jet's picture was used.

نشر ویدئو یک بازی به جای ویدئو مربوط به دخالت پاکستان در پنجشیر

تصویر مشابه و دیگر اخبار جعلی در مورد دخالت نظامی پاکستان در افغانستان، در حالی ظاهر شد که طالبان روز دوشنبه گفتند آنها کنترل پنجشیر در شمال کابل را به دست گرفته اند. منطقه ای که آخرین پایگاه نیروهای ضد طالبان در این کشور واست.

با پیشروی طالبان به پنجشیر، رسانه های هندی در هفته گذشته ادعاهای تأیید نشده ای مبنی بر حضور هواپیماهای PAF پاکستان بر فراز دره پنجشیر و پرتاب بمب بر روی رزمندگان مقاومت در حمایت از طالبان ارائه کردند.

2 Indian media outlets during the past week ran unverified claims of PAF planes

تلویزیون جمهوری هند و کانال خبری هندی Zee Hindustan تصاویری را به اشتراک گذاشتند که ادعا می کردند هواپیماهای بدون سرنشین پاکستانی به جنگجویان ضد طالبان در پنجشیر حمله می کنند.

اما وب سایت Boom در طی بررسی به روش Fact Check اصل ماجرا دریافت که این کلیپ که به سرعت هم وایرال شده است، در طول ضبط ویدئویی طولانی از بازی ویدئویی Arma-3 گرفته شده است و از درگیری نظامی در افغانستان نیست.

3 viral clip was taken from a longer video recording of the video game Arma-33 viral clip was taken from a longer video recording of the video game Arma-3

ادامه تلاش رسانه های هندی در نشر اخبار جعلی نقش پاکستان در پنجشیر

تلاش رسانه های هندی برای نمایش دخالت پاکستان در درگیری در پنجشیر به موارد بالا ختم نمی شود. کانال خبری هندی Times Now کلیپی را پخش کرده است که نشان می داد هواپیمای جنگنده پاکستانی بر فراز پنجشیر است و آن را اثبات “حمله کامل پاکستان” به افغانستان می داند.

با این حال، وب سایت خبری مستقل مجله دفاع انگلستان گزارش داد که ویدئوی مورد بحث در واقع پرواز هواپیمای F-15 آمریکایی در ولز در انگلستان است.

4 American F-15 jet flying in Wales in the United Kingdom.

سخن آخر: پاسخ پاکستان به نشر اخبار جعلی هند چه خواهد بود؟

بدین ترتیب همانطور که گفته شد بسیاری از اخبار جعلی منتشر شده، مربوط به یک کمپین تبلیغاتی بزرگ از سوی رسانه های هندی برای متهم کردن پاکستان بوده است.

هدف از اینگونه کمپین های تبلیغاتی نیز تحت فشار قرار دادن پاکستان و بدنام سازی این کشور در سطح جهانی می باشد. مسئله ای که پیش از این نیز، مکررا اتفاق افتاده است.

هند پشت ترندها و هشتگ های ضد پاکستانی در رسانه های اجتماعی است

با این وجود، پاکستان که همواره به دیپلماسی بین المللی معتقد است، به جای پاسخ مستقیم به این کمپین های تبلیغاتی دروغین، با ذکر دلایل و مستندات علمی به سازمان ملل و سایر سازمان های جهانی، این کمپین ها را افشا ساخته و هند را در مسیر خود ناکام می سازد.

 

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.