اعلام عزای عمومی در پاکستان به مناسبت درگذشت رهبر مبارز کشمیری

نخست وزیر پاکستان به مناسبت درگذشت سید علی گیلانی رهبر مبارز کشمیری یک روز، عزای عمومی اعلام کرد.

گیلانی در روز چهارشنبه در سن ۹۲ سالگی در خانه خود در شهر سرینگر درگذشت. سید علی گیلانی که ۱۱ سال در حصر خانگی به سر برد، از مخالفان حضور هند در منطقه جامو و کشمیر اشغالی بود.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان با ابراز ناراحتی از درگذشت گیلانی، گفت که او تمام عمر برای مردم خود و حق تعیین سرنوشت شان تلاش کرده است.

خان گفت: او (گیلانی) تحت حبس و شکنجه های دولت اشغالگر هند قرار گرفت. اما همچنان مصمم بود. پرچم پاکستان امروز  به صورت نیمه عمودی به اهتزاز در می آید و ما یک روز عزای رسمی اعلام خواهیم کرد.

اشاره عمران خان به سخن معروف رهبر مبارز کشمیری در خصوص پاکستان

نخست وزیر پاکستان در توئیتر نوشت: ما در پاکستان در برابر مبارزه شجاعانه سیدعلی گیلانی ادای احترام می کنیم و سخنان وی را به یاد می آوریم:” Hum Pakistani hain aur Pakistan Humara hai “(ما پاکستان هستیم و پاکستان متعلق به ما است).”

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان نیز، گیلانی را “مشعل دار جنبش آزادی کشمیر” خواند. او در توئیتر خود نوشت: گیلانی تا آخرین لحظه، در حبس خانگی اشغالگری هند، برای حقوق کشمیری ها مبارزه کرد. امیدوارم در آرامش بماند و آرزوی آزادی اش محقق شود.

سراج الحق، رئیس حزب جماعت اسلامی پاکستان، از مردم خواست نماز جنازه را به صورت غیابی برای وی در روز پنجشنبه بخوانند. وی گفت: گیلانی برای همه کسانی که در سراسر جهان به دنبال آزادی هستند امید بود.

اوضاع متشنج کشمیر همزمان با درگذشت رهبر آزادی خواه کشمیری

ژنرال قمر باجوا، فرمانده ارتش پاکستان نیز از “مرگ غم انگیز” ابراز ناراحتی کرد.

معید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان، گفت که هند نباید محدودیت هایی اعمال کند و به خانواده گیلانی اجازه دهد تا آخرین مراسم او را مطابق میل خود انجام دهند.

گفتنی است پاکستان در هفتاد و چهارمین روز استقلال خود، به پاس قدردانی از مبارزه مادام العمر سیدعلی گیلانی برای کشمیر، نشان پاکستان به عنوان بالاترین افتخار غیرنظامی این کشور را به وی اعطا کرد.

 

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.