سید علی گیلانی رهبر ارشد آزادی خواه کشمیری چه کسی بود؟

سید علی گیلانی یکی از چهره‌ های سیاسی و مذهبی کشمیر و از مخالفان سرسخت اشغال این سرزمین توسط هند، بود.

رهبر آزادی خواه کشمیری سید علی گیلانی روز چهارشنبه در سن 91 سالگی در طول حبس خانگی خود در سرینگر درگذشت. گیلانی که از بیماری رنج می برد از سال 2010 ، زمانی که کشمیر تحت اشغال هند شاهد یک قیام گسترده ضد هند بود، در بخش اعظم زندگی خود در خانه اش محبوس بود.

رهبر کهنه کار کشمیر فعالیت سیاسی خود را به عنوان عضو جماعت اسلامی آغاز کرد و بعداً به کنفرانس حریت همه احزاب پیوست- مجموعه ای که از بیش از دوازده گروه طرفدار آزادی در کشمیر تحت اشغالی هند ساخته شده است که به دنبال تعیین سرنوشت خود هستند.

بعداً، وی همراه محمد اشرف صحرایی، رهبر آزادی خواه کشمیری که اوایل امسال در بازداشت جان سپرد، گروه تحریک حریت را راه اندازی کرد.

نگاهی کوتاه بر مسیر مبارزاتی سید علی گیلانی رهبر ارشد آزادی خواه کشمیری

در 29 سپتامبر 1929 در روستایی در ساحل دریاچه Wular در منطقه Sopore  در Baramulla کشمیر، گیلانی متولد شد. پس از تحصیلات اولیه در شهر خود، او برای تحصیلات عالی به لاهور – که در آن زمان مرکز فعالیت های ادبی بود – سفر کرد.

پس از اتمام تحصیلات خود در رشته الهیات اسلامی در دهه 1940 به سرینگر بازگشت. در اینجا، او با مولانا سعید مسعودی، دبیرکل وقت حزب طرفدار کنفرانس ملی هند ملاقات کرد که به او پیشنهاد کار در روزنامه خبری در روزنامه خدمت را داد.

علاوه بر زبان اردو و فارسی، وی فقه اسلامی را نیز فرا گرفت. در سال 1949، هنگام تدریس در یک مدرسه دولتی، با مولانا سعد الدین، ​​اولین رئیس جماعت اسلامی جامو و کشمیر مواجه شد. بنیادی که خود را مستقل از جماعت اسلامی هند در جامو و کشمیر در سال 1946 پایه گذاری کرده بود.

سید علی گیلانی چندین سال در سرینگر کار کرد و از این رو جماعت اسلامی را از طریق ادبیات و جلسات آن از نزدیک شناخت. در سال 1952 ، او به عنوان یکی از اعضای اصلی حزب اجتماعی-مذهبی سوگند یاد کرد. وی در سال 1959 از شغل دولتی خود استعفا داد تا تمام وقت خود را وقف فعالیتهای حزب کند

بعد ها سید علی گیلانی یک جنبش آزادی خواه موسوم به کنفرانس تمام احزاب حریت را تاسیس و رهبری آن را برعهده گرفت

رهبر آزادی خواه کشمیری 11 سال از عمر خود را در حصر خانگی گذارند

به نقل از منابع کشمیری سید علی گیلانی به واسطه فعالیت های آزادی خواهانه خود، ۱۱ سال از عمرش را در حصر خانگی به سر برد و سرانجام هم در حصر خانگی درگذشت.

گیلانی که بیش از 11 سال را در زندان گذراند، اولین بار در سال 1962 به اتهام طرح مسئله کشمیر دستگیر شد و حدود 13 ماه در زندان ماند.

با این حال، سال های زندان و حصر خانگی مانع فعالیت های آزادی خواهانه وی نشد و گیلانی در تمام طول حیات خود برای تحقق حقوق کشمیری ها به مبارزه خود ادامه داد.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.