دیده بان حقوق بشر ، هند را به اقدام علیه اقلیتها متهم میکند

گزارش دیده بان حقوق بشر که چند روز قبل از اولین سالگرد خشونت در دهلی منتشر شد، دولت هند را به اتخاذ قوانینی و سیاست هایی متهم کرد که به طور سیستماتیک علیه مسلمانان تبعیض قائل می شود.

در 23 فوریه همزمان با اولین سالگرد خشونت در دهلی نو جایی که 53 نفر از جمله، 40 نفر مسلمان کشته شدند، گزارش دیده بان حقوق بشر منتشر گردید. این خشونت ها پس از آغاز اعتراضات علیه قانون اصلاحیه تابعیت هند (CAA) در سال 2019 انجام شد که مسلمانان را از این حق مستثنی می کرد.

در گزارش دیده بان حقوق بشر آمده است: مقامات به جای انجام تحقیقات معتبر و بی طرفانه، از جمله در مورد ادعاهایی مبنی بر اینکه [حزب حاکم بهاراتیا جاناتا] رهبران BJP به خشونت دامن زده اند و مقامات پلیس در حملات شریک بوده اند، فعالان و سازمان دهندگان اعتراض را هدف قرار داده اند.

در ادامه، گزارش دیده بان حقوق بشر می افزاید: مقامات اخیراً با اعتراض به اقلیت معترض سیک و آغاز تحقیقات در مورد ادعای وابستگی آنها به گروههای جدایی طلب، به گونه ای نامناسب به اعتراض گسترده دیگری این بار توسط کشاورزان پاسخ دادند.

تلاش حزب BJP برای دامن زدن به تعصبات نژادی و مذهبی در هند و مخفی کردن از دیده بان حقوق بشر جهان

مدیر امور بین الملل دیده بان حقوق بشر در آسیای جنوبی، Meenakshi Ganguly گفت: نخست وزیر نارندرا مودی و BJP ، نه تنها نتوانسته است از مسلمانان و سایر اقلیت ها در برابر حملات محافظت کند، بلکه با حمایت سیاسی خود، به این تعصب ها دامن زده است.

اگرچه خشونت در دهلی نو به دنبال اعتراضات مسالمت آمیز هندی ها از هر مذهب انجام شد، رهبران BJP با متهم كردن آنها به توطئه علیه منافع ملی تلاش كردند معترضان به ویژه مسلمانان را بدنام كنند.

همچنین با اشاره به اعتراضات کشاورزان به قوانین جدید زراعی در ماه نوامبر، دیده بان حقوق بشر، رهبران BJP را به خاطر طرفداری آنها در رسانه های اجتماعی و رسانه های طرفدار دولت مبنی بر مقصر دانستن سیک ها متهم کرد.

به دنبال درگیری های شدید در تاریخ 26 ژانویه بین پلیس و کشاورزان معترض که برای ورود به دهلی از موانع پلیس عبور کردند، مقامات، پرونده های کیفری بی اساس را علیه روزنامه نگاران تشکیل دادند. همچنین دستور دادند اینترنت را در چندین سایت خاموش کنند و به توئیتر دستور مسدود کردن تقریبا 1200 حساب را از جمله روزنامه نگاران و سازمان های خبری را دادند. البته بعداً توییتر برخی از آنها را بازیابی کرد.

اقدامات مختلف قانونگذاری هند، تبعیض علیه اقلیت های مذهبی را مجاز می داند

HRW  گفت: از زمان روی کار آمدن مودی در سال 2014، اقدامات مختلف قانونگذاری و اقدامات دیگری انجام شده است. این اقدامات تبعیض علیه اقلیت های مذهبی را قانونی دانسته و ملی گرایی هندوی خشونت آمیز را مجاز می داند.

این اقدامات، نقص کننده قوانین داخلی و تعهدات هند تحت قوانین بین المللی حقوق بشر است كه تبعیض بر اساس نژاد، قومیت یا مذهب را منع می كند و از دولت ها می خواهد كه از ساكنان به یک اندازه در برابر قانون حمایت كنند

در پایان گزارش دیده بان حقوق بشر تاکید کرد دولت هند موظف است از جمعیت های مذهبی و اقلیت های دیگر محافظت کند و مسئولین تبعیض و خشونت علیه آنها را به طور کامل و عادلانه تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.