روز همبستگی کشمیر و دیدگاه قائد اعظم پاکستان در مورد مسئله کشمیر

همیشه در ذهن قائد اعظم محمد علی جناح بود که پاکستان بدون کشمیر ناقص خواهد بود. وی تلاش های مشترکی برای آزادسازی کشمیر از اشغال غیرقانونی هند انجام داد و خود را متعهد به تلاش خستگی ناپذیر در مسیر حمایت از مردم کشمیر می دانست.

این آینده نگری قائد اعظم بود که اهمیت کشمیر را برای پاکستانی ها و همچنین برای کشمیری ها احساس کرد. وی با نگاه به اوضاع اسفبار کشمیری ها حتی وقتی که سایر افراد توجه به زجر آنها نداشت، حمله هند به کشمیر را محکوم کرد.

 قائد اعظم محمدعلی جناح همیشه خواهان حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بود، اما وی همچنین مصمم بود که برای آزادسازی کشمیر از چنگال هند به هر میزان تلاش کند. زیرا دستورات وی به ژنرالDouglas Gracey  فرمانده کل ارتش وقت پاکستان برای اعزام نیروهای پاکستانی به سرینگر و جامو بیانگر جسارتش در مورد مسئله کشمیر را نشان می دهد.

قائد اعظم محمدعلی جناح کشمیر را شاهرگ پاکستان می دانست

طبق خاطرات پزشک جناح، دکتر ریاض علی شاه، قائد اعظم هنگام بیماری گفت: کشمیر شاهرگ پاکستان است و هیچ کشور یا کشوری تحمل نخواهد کرد که شاهرگ آن زیر شمشیر دشمن باقی بماند

علاقه جناح به کشمیر از آنجا مشهود است که وی اهمیت نام پاکستان را در 17 مه 1947 توضیح داد که کلمه P برای پنجاب؛ A برای افغان (به عنوان مثال پشتون های NWFP)،K  برای کشمیر، S برای سند و Tan برای بلوچستان می باشد.

توجه قائد اعظم به مسلمانان کشمیری حتی قبل از استقلال

 قائد اعظم حتی قبل از استقلال پاکستان از موضوع کشمیر حمایت می کرد. این آرزو او بود که کشمیری ها، به ویژه مسلمانان، باید از حقوق اقتصادی و اجتماعی خود برخوردار شوند. در زمان دوگرا راج در کشمیر، با مسلمانان به طرز ظالمانه ای رفتار می شد و با زنان مانند گله گوسفند رفتار می شد.

در سال 1926، هنگامی که قائد اعظم از کشمیر دیدار کرد، متوجه شد که مسلمان کشمیری هیئتی را به سوی نایب السلطنه آن زمان فرستاده است اما آن هیئت هنگام بازگشت شکنجه شدند و زمین های آنها تصرف گردید. هنگامی که قائد اعظم بازگشت، قطعنامه ای به اتفاق آرا در جلسه لیگ مسلمانان در لاهور به تصویب رسید که در آن از ماهاراجه خواسته شد تا از حقوق آموزشی و اقتصادی مسلمانان مراقبت کند.

علامه اقبال نیز با توجه به بدرفتاری کشمیری ها با قائد اعظم هم عقیده بود. در سال 1931، رئیس اتحادیه مسلمانان علامه اقبال اعلام کرد که 14 اگوست باید توسط مسلمانان شبه قاره به عنوان روز کشمیر برگزار شود.

پایبندی کشمیری ها به نظریه دو ملت قائد اعظم از گذشته تا کنون

سه دیدار قائد اعظم از کشمیر نشان می دهد که وی علاقه زیادی به کشمیر و سیاست های آن داشت. نظریه دو ملت او، اساس ایدئولوژی پاکستان امروزی است. اما رهبران هندوی هند با تمام توان سعی در نفی آن داشتند. آنها تلاش کردند تا قائد اعظم را تحت تأثیر قرار دهند تا موضع خود را در نظریه دو ملت ترک کند. اما او بر سر موقعیت خود ثابت قدم باقی ماند.

بنابراین هند در تلاش برای رد نظریه دو ملت، سرزمین جامو و کشمیر را به طور غیرقانونی اشغال کرد. زیرا جامو و کشمیر ایالت اکثریت مسلمان همسایه پاکستان بود و طبق این نظریه باید به پاکستان می پیوست. مردم کشمیر اهمیت نظریه دو ملت را به خوبی می دانستند و تاکنون به آن پایبند بوده اند.

بدین ترتیب قائداعظم پاکستان محمدعلی جناح، از همان ابتدا در خصوص مسئله کشمیر صاحب اصول بود. به نحوی که وضعیت کشمیر اشغالی پس از لغو ماده 370 در آگوست 2019 ، صحت هر کلمه ای از او را ثابت کرد. جناح با توجه به مسئولیت و اعتقاد راسخ خود، در ماموریت تشکیل کشوری به نام پاکستان موفق شد و امروز ما به همان تعهد و عزم راسخ برای حمایت از کشمیری ها نیاز داریم.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.