پاکستان تجارت ترانزیتی با افغانستان را از طریق بندر گوادر آغاز می کند

وزارت بازرگانی پاکستان روز جمعه از آغاز فعالیت بندر گوادر برای تجارت ترانزیتی پاکستان و افغانستان خبر داد.
این نخستین تجارت دریایی بین دو کشور می باشد. مقامات این وزارتخانه اعلام كردند كه این اقدام تحت توافق نامه تجارت ترانزیت افغانستان و پاكستان 2010 (APTTA) آغاز شده است.
در یک سری از توییت ها، مشاور نخست وزیر در امور تجارت و سرمایه گذاری عبدالرزاق داوود اظهار داشته است: یک کشتی حامل 16000 تن اوره و کود برای افغانستان به گودار رسید که فصل جدید تجارت را از طریق مسیر دریایی از بندر گوادر آغاز می کند.

Pakistan begins transit trade to Afghanistan via qwader

ابلاغ بخشنامه برای استفاده از نیروی کار محلی در بندر گوادر

مشاور نخست وزیر در امور تجارت و سرمایه گذاری همچنین افزود: این برای اولین بار است که کودها به صورت بومی بسته بندی می شود. وی اظهار داشت كه به منظور ارائه شغل و معیشت فقط برای كارگران محلی، بخشنامه هایی برای اختصاص همه مشاغل کار به جمعیت محلی صادر شده است.
گفته می شود کارگران در بسته بندی کودها، تخلیه بار و بارگیری وسایل در کامیون ها مشغول فعالیت هستند. به غیر از کودها، به افغانستان اجازه تجارت ترانزیت شکر و گندم از گوادر نیز داده می شود.

Pakistan begins transit trade to Afghanistan via qwader

بندر گوادر فصلی جدید در تجارت منطقه

با وجود آنکه این نخستین تجربه دو کشوردر زمینه تجارت دریایی می باشد، پاکستان و افغانستان پیش از این تجارت مداوم از طریق مسیرهای زمینی داشتند.
پیش از این در ماه های پایانی سال 2019، خبر آغاز فعالیت رسمی بندر گوادر اعلام شده بود. اکنون نیز با رسیدن نخستین کشتی ترانزیتی افغانستان از چین به بندر گوادر، یک مسیر ترانزیتی جدید اقتصادی میان پاکستان و افغانستان ایجاد شد.

آغاز فعالیت رسمی بندر گوادر برای تجارت ترانزیت؛ خبر خوب برای تجار سراسر جهان

بدین ترتیب به نظر می رسد گوادر، نه تنها به عنوان بندر حمل و نقل بلکه به عنوان یک منطقه آزاد و مرکز کسب و کار، در منطقه عمل خواهد کرد و نماد توسعه و رونق در آینده پاکستان می باشد.

لطفا صدای مردم کشمیر باشید و به دوستتان اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.